Zamandan ve Mekândan Bağımsız Çalışma Ortamı

Çalışanların performansını giriş çıkış saatlerine göre ölçen işletme sahibi veya yöneticiler için değerlendirme kriterlerini gözden geçirme vakti geldi. Esnek çalışma, trafik, ofis maliyetleri gibi büyükşehirlerin başına bela bu unsurlar işletmeleri yeni çözümlere bulmaya itiyor. Birçok reklam ajansı ofis dışında çalışma konusunda çalışanlarına özgürlük sunuyor. Bunu son yıllarda kamudaki uygulamalarda izledi. 

Yalova Belediyesi, Zamandan ve Mekândan Bağımsız Kamu Yönetimi Sistemi (ZAMBAK) kapsamında İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nde çalışan 6 personel evden çalışıyor.

Girişimciler için bu uygulama kira, yol ücreti, yemek ücreti gibi gider kalemlerinden tasarruf etme imkanı sağlayacaktır. İşletme sahibi/girişimci farklı bakış açısına sahip olduğunu belkide bu uygulamayla çalışanlarına gösterme imkanını bulacaktır.

Buna benzer uygulamalarla daha sık karşılaşacağız gibi. Bu konuda IT Advisor dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göz gezdirelim.

Yapılan araştırmaya göre her 5 çalışandan 3’ü verimli çalışabilmek için ofiste bulunmak zorunda olmadığını düşünüyor. Çalışanlar, ofis dışından daha verimli çalışabilmeleri için kişisel cihazlarla ağa bağlanma ve uzaktan baskı alma gibi imkanlara ulaşması gerektiğini söylüyorlar.

 4D251E92-142C-4233-B2D03A71FC48D021

Çalışma alışkanlıkları yavaş yavaş değişiyor. Mobil çalışmanın giderek yaygınlaştığı bu dönemde, şirketlerin mobil çalışmayı destekleyen yeni bir iş süreç yönetimini hayata geçirdikleri bir gerçek. Mobilite iş hayatımızı ve çalışma şeklimizi değiştiriyor, akıllı telefonlar ve tablet cihazlarla hareket halindeyken sanki işteymiş gibi çalışılabiliyor. Günümüz çalışanlarının büyük çoğunluğu, internete bağlı oldukları sürece, nerede olurlarsa olsunlar çalışabileceklerini düşünüyor. Çalışanlar, verimliliklerini artırmak için sahip oldukları kişisel cihazları da her geçen gün daha fazla iş için kullanıyor.

İşte Kişisel Cihaz Kullanım Oranı Büyüyor

Xerox’un isteği üzere bağımsız araştırma şirketlerince dünya genelinde yapılan çalışmalara göre, gelişmekte olan ülkelerde çalışanların yüzde 75’i kişisel bilgisayarlarını akıllı telefon ve tablet cihazlarını işe getiriyor ve iş dışında da iş amaçlı kullanıyor. Gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüzde 44 seviyesinde bulunuyor. Ofis dışında çalışanı olan şirketlerin, yüzde 87’si mobil çalışanlarına cihaz temin ediyor ve ilgili masraflarını karşılıyor. Araştırma sonuçlarına göre; her 2 çalışandan 1’i iş için kendi mobil cihazını kullanıyor. Çalışanların yaklaşık yüzde 80’i yakın bir zamanda kendilerine ait bir tablet cihazın sahibi olacak. Hali hazırda çalışanların yüzde 44’ünün kendilerine ait bir tablet cihazı bulunuyor.

Çalışanlar Mobil Haldeyken Baskı Almak İstiyor

Çalışanların yüzde 60’ı tablet cihazları üzerinden şirket ağına erişmek ve özellikle de ofis cihazlarına bağlanarak baskı almak istiyor. Şirketlerin yüzde 50’si mobil çalışanlarının hareket halindeyken kağıt üzerinden okumanın rahatlığından dolayı iş dosyalarını basmak istediğini belirtiyor. Mobil çalışanlar ofislerinde yer alan bir dokümana internet üzerinden uzaktan erişerek bulundukları ortamdaki bir yazıcıdan basabilmeyi talep ediyor. Şu an için her 5 çalışandan sadece 1’i mobil cihazları üzerinden baskı alabiliyor. Şu an şirketlerin yüzde 25’i mobil baskı üzerine inceleme ve araştırma yapıyor. Şirketlerin sadece yüzde 5’i mobil baskı kullanıyor. Müdürler ve IT yöneticileri mobil baskı trendini yakalamaya, çalışanlarına mobil cihazlardan baskı imkanı sağlamaya çalışıyor.

Akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullananlar, yüzde 36 oranında e-posta gönderip almak, yüzde 35 oranında internette surf yapmak, yüzde 12 oranında okuma amaçlı ve yüzde 7 oranında da video seyretmek için bu cihazları kullanıyor. Akıllı telefon ve tablet cihazlardan 2012 yılı itibarı ile 30.1 milyar olan uygulama indirme miktarının 2016 yılına gelindiğinde 300 milyar uygulamaya ulaşması bekleniyor.

Dünya genelinde yapılan araştırmalar, mobil teknolojilerin gelişimi ile beraber yaygınlaşan ofisten bağımsız çalışma modellerinin giderek artacağını gösteriyor. Şirketler, mobil çalışma koşullarını sadece sık seyahat eden çalışanlarına değil diğer ofis çalışanlarına da sunmayı planlıyor. Özellikle işe geliş gidişlerde yaşanan trafik sorunu ile kaybedilen zamanı ve çalışma enerjisini geri kazanmak isteyen şirketler bu yaklaşımı normal ofis çalışanlarına da sunmayı düşünüyor. Buna yönelik yeni İK stratejileri ve uygulamaların önümüzdeki dönemin en çok konuşulacak konuları arasında yer alacağı söyleniyor.

 

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar