Yaşama Duyarlı Kadın Girişimler

Üniversite öğrencisi ikiz kız kardeşler, kedi ve köpeklerin pati temizliğini yapmak için bir fikir geliştirdiler.  “Peggymatic” adını verdikleri ve patentini 147 ülkede korumaya aldıkları bu girişimcilik fikri ile başta ABD olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapmayı hedefliyorlar.

Üniversite öğrencisi ikiz kız kardeşlerin girişimcilik ba

Dışarıdan eve gelen köpeklerinin pati temizliğini yapmakta problem yaşayan Yağmur ve Yaprak Sürmeli kardeşler, bu sorunu gidermek için farklı arayışlara girdi.

Bu işlemleri yapacak bir cihaz geliştirmeye karar veren ikizler, fikir tescilini yaparak KOSGEB’den sağladıkları destekle ürünün prototipini üretti. Bu süreç içerisinde ölen köpekleri Peggy’nin anısını yaşatmak için cihaza “Peggymatic” adını veren genç girişimciler, ellerindeki prototiple katıldıkları birçok yarışmada derece elde etti.

 

“Dünyada benzeri olmayan bir cihaz”

Üniversite öğrencisi kardeşler; kedi ve köpeklerin eve girmelerinin ardından kontrolsüz şekilde içeride dolaştığını ve koltuk, yatak, yastık, halı gibi insanların yaşam alanlarında yattığına dikkat çekerek, geliştirdikleri ürünün en önemli faydasının insanların yaşam alanlarının temiz kalmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

Dışarıda dolaşmaya veya tuvalet ihtiyaçlarını gidermeye çıkan kediyle köpeklerin ayak ve tuvalet temizliğinin ıslak mendille silme ya da suda yıkama gibi mevcut yöntemlerle yapılmasının hem yorucu hem de sağlıksız olduğunu düşünerek bu ihtiyaca cevap verecek bir fikir geliştirdiler.

Cihazın içindeki fırçalarda kullanılan at kılı malzemenin hem doğallığı hem de masaj etkisi yaratması sayesinde kedi ve köpeklerin ürüne rahat ve hızlı şekilde alışması düşünülüyor.

“Patenti 147 ülkede koruma altında”

147 ülke için PCT tarafından verilmiş olumlu araştırma raporu bulunan cihazın öncelikle ABD, Japonya ve Avrupa Birliği’ nde ülkesel patent başvuruları tamamlandı.

Cihazın yurtiçi ve yurtdışı patent belgeleri ile prototipinin oluşmasının ardından yoğun olarak yurtdışı distribütörlük talepleri almaya başladıklarını ifade eden Sürmeli kardeşler, şu anda imalatları hızla devam eden cihaz için çok sayıda ön sipariş talepleri alıyorlar.

Ürün “Made in Türkiye” damgasıyla üretilip satılıyor. Ayrıca  Türkiye’de üretilerek dünya pet sektöründe bir Türk markasının tanınması sağlanacak.

 

 

Kaynak:kadinlararasi.com

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar