Yasaklamak Çözüm Değil: Çalışanlara Verimlilik Anlatılmalı

İş gücü verimliliğin artırılması yönünde iş verenler ve yöneticiler stratejiler geliştiriyor. Bazıları bu konuda eğitim ve danışmanlık alıyorlar ama uygulama kısmında yalnız kalıyorlar.

Acaba atladıkları nokta katılımcı bir politika izlememek mi? Çalışanların fikrini alıp verimlilik konusunda ne yapılması gerektiği sorulmuyor mu veya onların bu konuda doğru yönlendirme yapamayacaklarımı düşünülüyor. Ya da her şeyin en iyisini ben bilirim mantığı mı önümüzü tıkayan.

Verimliliğin artırılması sadece yöneticilere ve onların politikalarına ait bir sorumluluk değildir, herkesin katkısını gerektirir. Verimlilik bilincinin toplumun her kesiminde yaygınlaştırılması ve verimliliğin bir yaşam biçimi haline dönüştürülmesi toplumsal bir ihtiyaçtır. Bu nedenle ne yapılacaksa birlikte alınacak kararlar ışında hareket edilmelidir.

Son günlerde belkide bize fark ettirmeden hatta sinsice hayatımızdan daha fazla zaman çalmaya başladı “Sosyal Medya”. Bu durum iş hayatımızı olumsuz etkileyebiliyor ve patronlar bundan hiç hoşlanmıyor.

 verimlilik

Kişisel Verimlilik İçin Öz Disiplin Sağlamalısınız

Saatlerce ardı arkası gelmeyen video klip izlemeleri, ilginç anekdotları takip etme, Twitter ve Facebook üzerinden sosyal medyaya dahil olduğunuzda bir de bakmışsınız saatler akıp geçmiş. Sosyal medya ve diğer kaynak siteler artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olsa da verimliliği önemli ölçüde düşüren etkenlerin başında geliyor.

Facebook, Twitter ve Youtube gibi internet siteleri zararsız gibi görünseler de, farkında olmadan hem işletmeler hem de kişiler için önemli kayıplar doğuruyorlar. Sosyal medya artık hayatımızın bir parçası oldu, gündemi ana akım medyadan takip etmek yerine gündemi belirleyen aktör konumundayız.

Çalışanlar aktif sosyal medya kullanıcıları haline gelirken zamanın nasıl çabucak akıp geçtiğinin farkına varamıyorlar. Gün sonunda ise yerine getirmeleri gereken birçok görev tamamlanmamış olarak karşınızda duruyor. Bu tamamlanmayan görevler ve sosyal medya çılgınlığı en çok yöneticileri rahatsız ediyor. Çalışanların bu davranışlarını durdurma için birçok program ve uygulamalar mevcut. Her ne kadar kısmen engellenebilir olsa da, çalışanlar mobil dünyanın sağdık birer en kullanıcıları. Büyük oranda çalışanların verimliliğini düşüren sosyal medya ve benzeri sitelerin kullanımı, çalışanın öz disiplin özelliğini ortaya çıkarıyor. Temel olarak çalışanların kullanımı, çalışanın öz disiplin özelliğini ortaya çıkarıyor. Temel olarak çalışanların üzerinden bu hesapları engellemek biraz acımasızlık gibi görünse de çalışanların kişisel verimliliklerini düşünme zamanı çoktan geldi bile.

Giderek daha fazla sayıda firma, çalışma saatlerinde sosyal paylaşım sitelerine erişimi engelleme yoluna gidiyor. Bazı uzmanlar söz konusu sitelerin çalışanlar için bir kahve arasından farklı olmadığı görüşün de. Bu kesim, oyun oynayarak çalışanın kafasını dağıtabileceğini, daha sonra ise hem konsantrasyonun hem de verimliliğin artabileceğini savunuyor.

iş-gücü-sağlama1

The Economist dergisinde yayınlanan bir dosyada, 900 milyon kişilik kullanıcı sayısı ile Facebook bir ülke olsa Çin ve Hindistan’ın ardından dünyada en kalabalık üçüncü ülkesi olacağının dikkati çekiliyor. Dosyada bu sitelerin insanların iletişim kurma, çalışma ve oynama şeklini değiştirmekte olduğu not edilirken Amerika’da sosyal iletişim ağı sektörü gelirlerinin 1.2 milyar dolara ulaşarak son bir senede yüzde 4 büyüdüğü belirtildi.

Facebook ve benzeri sosyal iletişim ağlarının bu denli popüler olmaları, çeşitli iletişim olanağı sağlamaları, gizlilik kontrolünü kullanıcıya vererek özel bilgilerini paylaşmalarını mümkün kılmaları, uygulamalarla birlikte vakit geçirilecek birçok şeyin olması gibi faktörlerle açıklanıyor. Sosyalleşme sitelerinin iş yerinde maddi kayba yol açıp açmadıkları da yoğun bir biçimde tartışılıyor. Bilgi Teknolojisi Şirketi Morse’a göre, çalışma sırasında sosyalleşme sitelerinin kullanımı İngiltere’ye yıllık 1.4 milyar euro kayba neden olurken Amerikalı Nucleus Research adlı araştırma kuruluşu, şirketler, çalışanlarının Facebook kullanmasını yasaklarlarsa verimliliğin yüzde 1.5 oranında artacağını hesapladı.

Ayrıca bazı çalışanların internet erişimli akıllı telefonlara sahip olduğu, çalışanların engellendiklerinde bu sitelerde harcadıkları vakti çalışarak geçirecekleri anlamına gelmeyeceği için erişimi engelleme çalışmalarının da vakit kaybı olacağı savunuluyor. İşte bu noktada çalışanların öz disiplinli uygulamalarının önemi ortaya çıkıyor. Tamam, kabul ediyoruz artık soysal medyadan kopmamız çok zor ama bilinçli ve öz disiplinli çalışmayla performansınızı düşürmeden de aktif bir şekilde benzer siteleri kullanabilmeniz mümkün. İşte size kişisel disiplin sağlamak için kullanılabilecek alternatif yöntemler.

 

• Google Chrome’la Kullanabileceğiniz Kişisel Disiplin Eklentileri

• StayFocusd

• Firefox ile Kullanabileceğiniz Eklenti ve Uygulamalar

• LeechBlock

• Strict Workflow

• BlockSite

• Windows ve Mac İşletim Sitemiyle Kullanabileceğiniz Programlar

• Cold Turkey

• Anti-Social

 

Kaynak:IT Advisor

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar