Sermaye Bulamayan Girişimciler

“Çok iyi bir fikrim var, bu işin tutmaması mümkün değil, para basacağız para” gibi sözleri çok duymuşuzdur. Girişimciliğin şanında var kendine güven, zaten kişi kendine güvenmese bir işe girişmez.

Ayakları yere basan, gerçekçi bir iş fikrinden sonra geliyoruz asıl soruya Sermayeyi nereden bulacağız? Bu konu girişimcilerin cevaplarken en çok zorlandıkları bölüm. Bu konuda girişimcilere ve sektöre yeni açılımlar sunmayı sağlamak ve parasını değerlendirmek isteyen melek yatırımcıların bir araya geldiği kuruluşlar yardımcı oluyor. Bu yapıda faaliyet gösteren 

000017136019Small-700x340

IT Advisor’da yazan İlkay Zaman’ın bu konuya ve girişimcilerin özelliklerine yer verdiği bir araştırmaya dayanan yazısı ilginizi çeker diye düşündüm.

“Girişimcilik Türkiye’de son yıllarda çok konuşulan, hem devletin hem de özel sektörün odak noktasına yerleşen bir konu olarak dikkat çekiyor. Girişimcilerin yaşadığı en büyük zorluk sermaye sorunu olurken yatırım tutarı ağırlıkla 50 bin ile 250 bin TL arasında değişiyor

BIC_Angel_Investments

BIC Angel Investments tarafından gerçekleştirilen araştırma Türkiye’deki girişimcilerin ne gibi zorluklarla baş ettiğini gözler önüne serdi. Araştırmada kendi işini kurmak için en az yarı zamanlı olarak projesine vakit harcayan veya kendi kurduğu işte tam zamanlı olarak çalışan, bu işten para kazanan veya kazanmayı hedefleyen kişiler girişimci olarak tanımlandı. Araştırmaya katılan 156 girişimcinin yüzde 81’i erkek, yüzde 19’u kadınlardan oluşuyor. Erkekler girişimciliğe 27 yaşında, kadınlar 31 yaşında başlıyor. Ortalama girişimcilik tecrübesi 3 ila dört yıl arasında. Araştırmaya katılanların yüzde 60’ı İstanbul’da, yüzde 15’i Ankara’da yaşıyor. Girişimcilerin büyük bir kısmının daha önce profesyonel olarak maaşlı bir işte çalışarak iş tecrübesi edindikleri dikkat çekiyor. Katılımcıların yüzde 88’i girişimci olmadan önce bordrolu olarak çalıştığını belirtirken girişimciler arasında ortalama profesyonel tecrübe süresi 4 ila 9 yıl. Bu süre erkeklerde 4 ila 7 kadınlarda ise 5 ila 8 yıl olarak gerçekleşiyor. Girişimcilerin ortalama eğitim seviyesiyse toplum genelinin üstünde. Girişimcilerin yüzde 58’i üniversite mezunuyken, yüzde 24’ü yüksek lisansa, yüzde 3’üyse doktora derecesine sahipler.

ODTÜ yüzde 10, Anadolu Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi ise yüzde 9 ile en çok girişimci mezun eden üniversiteler olarak ilk üç sırada yer alıyor.

Girişimcilerin Yüzde 74’ü Yatırımcı Arıyor

Girişimcilere göre, yaşadıkları en büyük zorluk sermaye bulmaktaki sıkıntı. Girişimcilerin aradığı yatırım tutarı ağırlıkla 50 bin ile 250 bin TL arasında değişiyor. Girişimcilik bilincinin eksikliği, yasal düzenlemelerin girişimciliğe uygun olmayışı, yatırımcıların yeterince risk almayışı; yatırımcıya ulaşmaktaki zorluklar ve girişimcilerin tecrübesiz oluşu takip eden zorluklar olarak tespit edilmiş. Son dönemde özellikle online alışveriş alanında büyük bir potansiyel var ve bu konuda çalışması bulunan girişimcilerin büyük bir bölümü gelecekte işlerinden fazlasıyla memnun olacak. Bu konuda yapılan yarışmaların ve vakıf desteklerinin de önemi büyük. Eğer bu konudaki eğitim bilincini gençlerimiz üzerinde yerleştirebilirsek gelecekte Türk hatta Avrupa ekonomisini ayakta tutacak kişiler yetiştirebiliriz.”

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar