Sende Bilgisayarını Dokunmatik Yap

Sadece 5 mm kalınlığında plastik bir çubuk görünümünde olan cihaz ile tüm dizüstü bilgisayarlar artık dokunmatik özelliklere sahip olabiliyor. Ürünü çalıştırmak için yapılması gereken tek şey, ekranın alt kısmına, sensörleri yukarı bakacak şekilde yerleştirmek.

teknoloji_3

İsveçli firma Neonode, dizüstü bilgisayarların ekranlarını dokunmatik hale getirecek bir cihaz geliştirdi. AirBar isimli ürün, dizüstü bilgisayarın ekranının altına takılan bir cihaz. Patentli bir teknoloji kullanan AirBar, görünmeyen bir ışık yayarak ekranı kuşatıyor. Üstelik bu ışık alanı ile algılama teknolojisinin, standart dokunmatik ekranlara göre avantajları da var.

USB İLE BAĞLANIYOR

Örneğin dokunmatik ekranlar eldiven takılmış bir el ile kumanda edilemezken bu teknolojiyi eldivenli olarak da kullanmak mümkün. Hatta elinize bir kalem veya fırça alarak da kullanabilirsiniz. Dizüstü bilgisayara USB ile bağlanan cihaz için herhangi bir kurulum programı gerekmiyor.

teknoloji_2

FİYATI 69 DOLAR

Şu an firmanın internet sitesi üzerinden 69 dolara satılan AirBar isimli cihazın Amazon, BestBuy, Dell, Newegg ve Walmart üzerinden de satışa sunulması bekleniyor.

WINDOWS İLE UYUMLU

Yaklaşık 55 gram ağırlığında ve ekran boyutlarına göre 15.6, 14, ve 13 inç uzunluklarında üretilen AirBar, mevcut Chromebook’larda, Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemi ile çalışan dizüstü bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Henüz Apple ürünlerine uyumlu olmasa da bu sorunun da yakında çözülmesi bekleniyor.

Screen-Shot-2015-12-16-at-9.19.13-AM-1024x774

TEK BİR EL HAREKETİYLE TABLETİ KUMANDA EDİN

Dokunmatik ekranlar bir yana, hiç dokunmadan cihazları kumanda etmek de bir süredir hayatımızda. Ses ile kontrol kadar el hareket-leri ile kontrol de mümkün. Dokunmadan ve konuşmadan basit el hareketleri ile ne istediğinizi gösterebiliyorsunuz. Bu da ekstra bir kolaylık ve pratiklik kazandırıyor. Zira özellikle elleriniz doluyken, bir iş yaparken yine sesinizle kumanda çok daha rahat oluyor.

airbar_biggalleryimage

SEKİZ FARKLI EL HAREKETİ

Sekiz farklı el hareketini algılayabilen cihaz ile Spotify, Netflix veya Youtube uygulamalarını kontrol edebilirsiniz. Lifx ve Philips Hue ampulleri, Bose SoundTouch hoparlörleri veya GoPro kameraları da kendisine bağlayabilir, onları da el hareketlerinizle kumanda edebilirsiniz. Hangi el hareketiniz ile neyi açıp kapatacağınızı veya kumanda edeceğinizi bir uygulama vasıtasıyla ayarlıyorsunuz.

MART 2018’DE ÜRETİLECEK

Henüz piyasaya çıkmamış olan cihaz için internet üzerinden 69 dolara sipariş alınıyor. Önümüzdeki yıl mart ayında üretime geçilerek siparişlerin ulaştırılması bekleniyor.

ÇİZİLMEYEN CAM

Bixi küçük, yuvarlak bir cihaz. 6.6×5.8 cm boyutlarında, silikondan yapılmış, çizilmeyen Gorilla Glass cama sahip. İstediğiniz yere koyabilir ya da dikey yüzeylere yapıştırabilir, dilerseniz bir yere asabilirsiniz.

ANDROID VE iOS İLE ÇALIŞIYOR

Hem Android hem de iOS sistemlerinde çalışıyor. Bluetooth ile cep telefonuna bağlanan Bixi, kumanda ettiği cihazlara Wi-Fi ile bağlanıyor. Mikro USB port ile şarj oluyor. Bir defalık, bir-iki saatlik şarj ile bir ay kadar çalışabiliyor.

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar