Online Alışveriş % 200 Güç Kazanacak

İşletmeler için her zaman ve her yerden ulaşılır olabilmek varlığına güç katıyor. Sınırların kalkmasını sağlayan online alışveriş sistemi hem müşterileri hem de işletmeleri mutlu ediyor. Kıyaslama yapmak, detaylı ürün bilgisine sahip olmak ve indirimli ürünlere çok kısa sürede ulaşmak bu sistemin her geçen gün güç kazanmasını sağlıyor.

Online-alisveris-yapan-kadinlar-yuzde-45lere-ulasti

Bu konuda IT Advisor dergisinde yer alan Ali Yavuz Şahin’in yazısına göz atalım.

“Şirketler ve ihracatçılar küresel ekonominin hala sorunlarla boğuştuğu gerçeğini unutmadan sınır ötesi satış fırsatlarını yakalayarak gelirlerini kolaylıkla arttırabilirler.

Modern Baharat Yolları: Sınır Ötesi Alışverişin Kültürel Etkisi” başlığını taşıyan ve PayPal ve Nielsen tarafından gerçekleştirilen araştırma ilginç sonuçları ortaya çıkardı. Araştırma, bir ilki gerçekleştirerek, tüketicilerin dünyanın farklı yerlerindeki satıcılardan doğrudan alışveriş yaptığı online ticaret koridorlarından oluşan yeni baharat yollarının da haritasını çiziyor. Rapor, şirketler ve ihracatçıların bu multi milyar dolarlık fırsattan faydalanmasını sağlamak

için sınır ötesi alışveriş yapan müşteriler ve ödeme tercihleri konusunda olağanüstü bilgileri ortaya koymakta.

Analiz edilen 6 pazarda (ABD, Birleşik Krallık, Almanya, Avustralya, Çin ve Brezilya), 94 milyon tüketicinin düzenli olarak yurtdışındaki web sitelerinden alışveriş yapmasıyla, bu yılki toplam sınır ötesi online alışveriş miktarı 105 milyar dolar olacak. Bu rakam, 2018’e kadar, sınır ötesi alışveriş yapanların sayısının 130 milyona ulaşmasıyla birlikte yaklaşık %200 artarak, 307 milyar dolar seviyesine ulaşacak. Ankete katılanların en çok alışveriş yapmayı tercih ettikleri pazar ABD’li online satıcılar olurken (%45), ABD’yi sırasıyla Birleşik Krallık (%37), Çin (%26), Hong Kong (%25), Kanada (%18), Avustralya (%16) ve Almanya (%14) takip ediyor.

 

Online Ticaretin Lideri Giysi ve Ayakkabı

 

Bu 6 pazarda sınır ötesi alışveriş yapanların en çok ürün satın aldıkları kategoriler: giysi, ayakkabı ve aksesuarlar (12,5 milyar $), sağlık ve güzellik ürünleri (7,6 milyar $), kişisel elektronik ürünleri (6 milyar $), bilgisayar donanımı (6 milyar $), mücevher, değerli taşlar ve saatler (5,8 milyar $) ve ev elektroniği (5,4 milyar $) oldu. Tüketicilerin yurtdışındaki satıcılardan online alışveriş yapmayı tercih etmesinin en önemli nedenleri ise: “tasarruf etmek için online alışveriş yapmak” (%80) ve “yerel mağazalarda bulabildiklerinden daha çok çeşit sunulması” (%79) oldu. Sınır ötesi alışveriş yapanlar, yalnızca online indirim aramıyor, aynı zamanda yurtdışı sitelerde yüksek kaliteli, otantik ürünler de arıyor. Güvenlik ve güven alışverişin ana faktörleri; ankete katılan her 10 kişiden 9’u alıcı korumasının kritik olduğunu belirtiyor.

 

Online İhracatımız Tahmini 200 milyon dolar

 

Yine veriler ışığında Türkiye’nin şu anda bahsi geçen 105 milyar dolarlık ihracaat pazarından sadece 200 milyon dolarlık bir pay alabildiği tahmin ediliyor. Bu rakam %1’in bile oldukça altında kalıyor. Geçtiğimiz senelerde, elektronik ticaret ile ihracatın önünde gümrük uygulamaları, bürokatik bir takım engeller ve orantısız maliyetler bulunmaktaydı. Bunların bir kısmı çözüldü.

Nitekim 2013’e baktığımızda yurt dışı satışlarda %80 civarında bir büyüme gerçekleşiyor. Ancak, potansiyel düşünüldüğünde mevcut rakamlar Türkiye için oldukça yetersiz. Şirketlerin elektronik ticarete yönlendirilmesi, uluslararası tüketicilerin mutlaka bekledikleri lojistik ve ödeme güvenliği standartlarının dünya normlarını yakalaması, özellikle KOBİ’lerin bu noktada yetkinliklerinin artırılması sonucu, Türkiye’den yurt dışına olan e-ticaret satışlarının önümüzdeki 5 sene içinde kolayca 1.5-2 milyar dolar seviyesine gelebilir.”

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar