Marka Başvurusunda Avrupa Lideriyiz

Sınai mülkiyet haklarının korunması, yaptığınız işin ve oluşturduğunuz markanın değerini korumasını ve varlığını sürdürmesini sağlıyor.

İlgili resim

Son 10 yılda marka, patent, tasarım ve coğrafi işaret konusunda çok önemli gelişmeler yaşandığını belirten Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Habip Asan, Türkiye’nin son altı yıldır Avrupa’da en fazla marka başvurusunun yapıldığı ülke olduğunu söyledi. Asan, “Geçen yıl 100 binin üzerinde marka başvurusu vardı. Bize en yakın ülke Almanya, 80 binlerde” dedi.

İlgili resim

REKOR BEKLENİYOR

Marka başvurularında Türkiye’nin hızlı yükseliş gösterdiğine işaret eden Asan, “Bu sene tarihi rekor bekliyoruz. 2017’nin 10 ayındaki rakamlar bunu gösteriyor. 

120 binin üzerinde marka başvurusu bekliyoruz” diye konuştu. Asan, tasarım başvurularında da Türkiye’nin yaklaşık 40 bin başvuruyla Avrupa ikincisi olduğunu dile getirdi.

İlgili resim

500 BİN TASARIM

Asan, Türkiye’nin tescilli bir milyon civarında marka portföyü, yaklaşık 500 bin tasarım ile 60 bin patent portföyü bulunduğunu anlatarak, şöyle devam etti: “Toplam bir milyon 600 bine yakın sınai mülkiyet veya fikri hazinemiz var. Şimdi amacımız bunların reel sektöre aktarılması. Patent başvurularında 10 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında 15 kat artış görülüyor. 10 yıl önce bir yılda yapılan başvuru, 2017’de bir ay içinde geldi. Bu sene sonu itibarıyla 40 bin civarında tasarım, 7 bin 500 civarında da patent başvurusu bekliyoruz. Faydalı model ki, biz bunlara ‘küçük patent’ diyoruz, onu da eklediğimiz zaman 11 binin üzerinde bir buluş başvurusu bekliyoruz. Markada dört, tasarımda üç kat artış öngörüyoruz.”

 

Kaynak:itohaber.com

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar