KOBİ’ler İçin Tanıtım Stratejileri

KOBİ’ler tarafından çok sık kullanılan ‘dijital tanıtım materyalleri, el ilanı/broşürler’ gerek satışlarınızı artırmanızda gerekse markanızı tanıtmanızda oldukça etkin bir rol oynuyor.

 947172_448225041934628_1328841963_n

Geleneksel mecraları kullananlar hala büyük çoğunlukta yer alıyor, bu mecraları kullanarak işletmesini hedef kitlesine tanıtan işletmeler yanlış bir şey yapmıyor ama eksik bir şey yapıyor.

 

Çağımız bize gerekli olsun ya da olmasın bilgiye hızlı ve her an ulaşmamız için yeni ürünler sunuyor. Akıllı telefonlar, tabletler, taşınabilir bilgisayarlar hatta google glass gibi teknolojinin geldiği son noktaları bize gösteren ürünler bilgiye ulaşmak, eğlenmek, işlerimizi elektronik yolla/mobil halletmek için bize sunuluyor. Bu durumun iyi yönleri olduğu kadar kötü yönleri de var. Teknoloji öyle sinsice sardı ki dört bir yanımızı, onsuz ne yapacağımızı bilmediğimiz can yoldaşı sandığımız oyuncaklarla kalakaldık.

 

Neyse bu yazımızda alışkanlıklar ve günümüz şartlarını göz önünde tutarak işletmemize nasıl faydalı oluruz konusuna odaklanalım.

 

Özellikle yoğun kitlelere ulaşmak isteyen, müşteri sayısını artırmak isteyen KOBİ’ler; örneğin kuru temizlemeciler, sucular, terziler, çiçekçiler, dans okulları, restoranlar, cafe’ler vb. gibi iş kolları mutlaka dijital mecraları( sosyal medya başta olmak üzere) el ilanı kullanmalı, bu mecralara yatırım yapmalıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, tanıtımınızdan beklentinizdir.

 garcya.us_creative_ads_56

Tanıtım materyalinizi çok farklı hedefler için kullanabilirsiniz;

– Yeni açılacak mağazanız hakkında merak uyandırmak

– Yeni çıkan ürününüzün veya yeni açılan şubenizin bilinirliğini artırmak

– Özel günlere veya dönemlere özel hazırladığınız promosyonu duyurmak

– Promosyon kuponları dağıtmak

– Web-sitenizin veya Facebook sayfanızın trafiğini atırmak

 

Bu doğrultuda, mutlaka öncellikle hedefinizi belirlemeli ve hedefinize yönelik aşağıda sıraladığımız ‘Olmazsa Olmazlar’a uygun bir el ilanı hazırlamalısınız. Amacının dışında hazırlanan el ilanlarından istediğiniz geri dönüşü alamazsınız. Bu noktada profesyonel bir kurumla çalışmanız size yardımcı olacaktır.

 

Tanıtım materyallerinizde ‘Olmazsa Olmazlar’:

 

1. Çarpıcı bir Başlık

Başlık ilanınızın okunup okunmamasına etki eden en önemli faktördür. Başlığınız çarpıcıysa ilanınız okunur, başlığınız sıkıcı ise hemen o an buruşturulup çöp olur.

2. Farkınızı Yansıtan Mesajlar

Sunduğunuz hizmetler, ürünler kaliteniz net bir şekilde ilanınızda verilmeli. Gerektiği noktada karşılaştırmalı tablolarla da desteklenebilir. Önemli olan ürününüzün tercih edilmesi için, sizi farklılaştıran noktaların çok net bir şekilde ilanınızda yer almasıdır.

1237424904_collab__adidas__the_one_by_roxymanlol 

3. Kampanya Fırsatları

Bu bölüm, ilanınızın satışlarınıza yansımasına yardımcı olacak en önemli bölümdür. İster ilanınızın üstüne bir indirim kuponu koyarak, ister sadece promosyon kodlarını yazarak, bir şekilde o ilana ulaşan kişinin kendini şanslı hissetmesini sağlamalısınız. Unutmayın ki, tüketicinin satış için en önemli motivasyonu bir fırsat yakaladığını hissetmesidir. Eğer kampanya dahilinde ücretsiz verdiğiniz bir ürün ya da hediye varsa, ilanınızın tasarımında ‘bedava’, ‘ücretsiz’, ‘hediye’ gibi kelimelerin mutlaka vurgulandığına dikkat edin.

 

4. İletişim Bilgileri

İletişim bilgilerinizi, adresinizi, sosyal medyada yer aldığınız kanalları, kısacası markanıza ve ürünlerinize ulaşmak için gereken tüm yolları ilanınıza yazmayı unutmayın. Tercihen size ulaşmanın en hızlı yolu hangi kanalsa onu öne çıkarın ve vurgulayın. Harekete geçmek isteyen pek çok müşteri, sadece nasıl ulaşacağını bulamadığı için bir anda satın alma isteğinden vazgeçebilir, dikkatli olun!

 

5. Raporlama

İlanlarınızı sadece yayınlamak veya dağıtmakla sonuçlarını beklemekye koyulmayın. İşinize, satışlarınıza nasıl yansımış mutlaka ölçün! Örneğin eğer hedefiniz web-sitenize daha çok ziyaretçi çekmek ise, el ilanlarınızı dağıtmadan/arama motorunda öne çıkmak için adım atmadan önce mutlaka web-sitenizin ziyaretçi sayısı hakkında elinizde istatistikler bulundurun ki, el ilanlarınızın dağıtımından sonra da yeni verilerle eskileri karşılaştırma imkanınız olsun.

 

İlanlarınızı sadece sokakta dağıtacağınız, sosyal medyada paylaşacağınız bir basılı malzeme olarak düşünmeyin. Hazırladığınız ilanları aynı zamanda e-posta olarak da kullanabilir, potansiyel müşterilerinize yollayabilirsiniz.

organ-nakli-afiş-örneği 

Bunun yanı sıra, kazan kazan yöntemiyle işletmeler birbirini destekleyici faaliyetler sürdürmek adına mekanlarında/internet sitesinde hazırlanan tanıtım materyallerine yer verebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta seçilecek işletmeler marka değerinize uygun ve sizi temsil edebilecek uygunlukta olmalıdır.

 

 

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar