KOBİ’ler İçin Markalaşma Stratejileri

KOBİ’ler için markalaşma süreci ve bu yolda atılması gereken 6 adım. İşetmenin mikro, küçük veya orta ölçekli olması markalaşma süreci için artık önem taşımıyor. Artık markalaşma olmazsa olmaz bir kavram, kişisel markalaşma, kurumsal markalaşma (kamu ve özel sektör) faaliyetleri son 5 yılda ciddi bir ivme kazandı. Bu olumlu değişime kayıtsız kalmamak gerekiyor.

markalasma-sureci-marka-olmanin-10-altin-kurali-3981892_2051_o

Marka Mesajı

 

Her marka tüketicisine bir mesaj için iletir, varlık nedenini fısıldar.

Yapılan bir araştırmaya göre ortalama bir tüketici ya da insan diyelim günde 3.000 gibi şaşırtıcı bir sayıda marka mesajı bombardımanına uğruyormuş.

Başlangıç olarak diğer şirketlerden size ayırt eden, hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi anlatan bir mesaja ihtiyacınız olacak. Potansiyel müşteriler ve tüketiciler sizi tercih etmesi için onlara kendinizi bir cümlede anlatabilmelisiniz.

 

Profesyonel Web Sitesi Yapın

İşletmemizi potansiyel müşterilerimizin hepsine anlatmamız imkansız, buna kaynak ayırmak maliyetli bir süreçtir. Ama web sitesi anlatmak istediğinizi bütün tüketicilere aynı şekilde iletmenizi sağlar.

Web sitenizin olması güzel ama marka kimliğinizi yansıttığınız bir web sitesi mükemmel. Eğer profesyonel bir fotoğrafçı iseniz 10 yıl önce yaptırmış olduğunuz web sitesini kullanamazsınız. Sizi iyi bir şekilde yansıtmaz. Eğer birisi sizi tavsiye ettiyse, ilk bakacağı şey web sitenizdir. Web sitenizin tasarımı ve yazılımı en aşağı her 2 yılda bir güncellenmelidir.

 markalasma

Blog Yapın

Web sitesine nazaran daha samimi olacağınız bir mecra. Ayrıca uzman görüşlerinin yer aldığı bir mecra olarak kabul görmesi ve takipçilerinizin oluşması daha kolaydır.

Şirket blog’unuz bir çok noktada size yardım eder. İlk başta, düzenli aralıkla ürettiğiniz kaliteli içerik sektörünüzde sizi uzman gibi gösterecektir. İnsanlar hizmet ve ürün araştırırken ve nihayetinde satın alırken uzmanlarla çalışmak isterler.

 

Blog açmanız için yeni bir web sitesi yaptırmanıza gerek yok. WordPress, Blogger gibi blog siteleri sayesinde kendi alan adınızla ve seçeceğiniz tasarımla blog yapmaya başlayabilirsiniz. Üstelik bu blog teknolojilerinde bir yazı yazmanız, istatistiklere bakmanız, yorumları görmeniz, SEO çalışması yapmanız ve daha bir çok özelliği basitçe kullanabilirsiniz.

 e-Markalaşma-2

Sosyal Medyada Etkin Olun

Son 3 yıldır, işletmelerin keşfettiği bir mecra olan sosyal medya, işletmeler için anlık paylaşımlarda bulunabilecekleri bir platform. Ayrıca tüketicilerin neredeyse 24 saat bulundukları bir mecra olması nedeniyle onlarla temasta bulunmaları daha kolay.

Bence küçük bir işletmenin büyük bir marka ile rekabet edeceği en avantajlı yer sosyal medyadır. Küçük bir işletme sosyal medyada markalaşabilir ve büyük markalarla rekabet edebilir.

 

Bir plan yapın, sosyal medyayı nasıl kullanacağım, neyi hedefliyorum, ne kadar reklam bütçesi ayırabilirim, hedef kitlem kim, onları hangi dijital kanalda bulabilirim.

 

Sonra sosyal medya bir kimlik oluşturun. Şirket olarak değerlerinizi, kültürünüzü yansıtın. Yaratıcı olun, takipçilerinize değer sağlayacak içerikler üretin. Örneğin bebek ürünleri satan bir mağaza iseniz annelere bebek gelişimi ile ilgili bilgiler paylaşın. Spor mağazasıysanız kitlenizi motive edici, öğretici idman önerileri paylaşın.

 

Mutlaka bir reklam bütçesi de ayırmalısınız. Bütçeniz düşükse günlük 10 tl’lik bir rakamla bile başlayabilirsiniz. Ama hedeflemenizi doğru yapın. Önceki örnekten gidersek, bebek ürünleri satan bir mağazanın evli kişileri hedeflemesi akıllıcadır.

 marka-boyutlandirma-2

Verdiğiniz Sözleri Tutun

Müşteriler, varlığınızı devam ettirmek için olmazsa olmaz bir unsur olduğu için vaatlerinizde daha hassas olmalısınız. Yerine getiremeyeceğiniz durumlar söz konusuysa söz vermemelisiniz.

Çok genel ve klişe bir söz gibi gelebilir ama marka bağlılığı tutarlı bir müşteri deneyimiyle oluşur. Bir fotoğrafçıysanız müşterinize söz verdiğiniz tarihte fotoğrafları ona verin. Müşterilerinizin beklentisini karşılayamamak şirketinize çok büyük zarar verecektir. Bazen çok yoğun olup, verdiğiniz sözü tutamayabilirsiniz. O zaman hatanızı telafi edecek bazı jestler yapmalısınız. Verdiğiniz sözü tutmamak bir alışkanlık haline geldiğinde, o zaman şirket imajınız zarar görecek ve ağızdan ağıza yayılacaktır.

 kisisel-markalasma-yonetimi-190x111

Markanızın Kontrolü Sizde Değil!

 Yukarıdaki 5 adımı attıysanız, marka stratejinizin kontrolü sizdedir.

Marka tüketicilerin zihninde oluşan bir imgedir. Marka imajı tüketicilerin geçmişe dönük algıladıkları şirket imajıdır. Marka kimliği etkindir, tüketicide nasıl bir algı bırakmak istediğinizdir. Marka kimliğiniz yönetebilirsiniz, marka imajı sizden bağımsızdır. Yukarıda saydığımız öneriler marka kimliği ile marka imajı arasındaki istenmeyen boşluğu tamamlamak içindir. Marka kimliğinizi, farklı kanallarda tüketiciye verdiğiniz mesajla iletirsiniz. Bu logonuzla, sosyal medya iletişiminizle, web sitenizle gerçekleşir.

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar