Kısmi Zamanlı Girişimciler

Kendinizi sınamak istiyorsunuz “İyi bir girişimci olur muydum?” sorusu kafanızın içinde sürekli dolanıyor. Bunu bilmek fazla maliyetli ve bu nedenle bu soruyu cevaplamak cesaret istiyor.

Aşağıda yer alan model dışında bir çok iş fikride girişimciliğinizi kısmi zamanlı değerlendirmenize olanak sağlayabilir. Ayrıca bir işletmenin kuruluşu ve maliyetleri kadar para harcamazsınız.

Kafe, restoran, manav, büfe vb. bir işletme sahibi ile haftalık cirosu üzerinden anlaşma sağlayıp ona ilgili ödemeyi yapabilir veya borçlanabilirsiniz. Anlaşma akabinde işletmeyi kendi yönetim şekliyle daha karlı veya borçlu hale getirebilirsiniz. Ne kadar kazanacağınıza veya kaybedeceğinize siz karar veriyorsunuz. Kendinizi ve girişimciliğinizi tanımanız için az riskli bir model. Deneyin ve görün…

flightcar

Şimdide yukarıda bahsettiğimiz modele benzeyen ve webrazzi’de yer alan iş fikrine göz atalım.

“Paylaşım ekonomisi belki de son dönemde adını girişimlerle en sık andığımız kavramlardan bir tanesi. Günden güne paylaşım ekonomisi üzerine girişimleri görmeyi de başladık ve FlightCar da böyle bir paylaşım ekonomisi fikrinin eseri.

Bu yılın ilk çeyreğinde Y Combinator tarafından düzenlenen Demo Day’de dikkat çeken girişimler arasında gösterilen FlightCar, arabanızı havalimanında kiraya vermenize yardımcı olarak, hem sizi otopark masrafınızdan kurtarıyor, hem de para kazanmanızı sağlıyor. Üstelik bunları yaparken ve arabanızın anahtarlarını teslim ederken, FlightCar’ın elinde bulundurduğu 1 milyon dolarık sigorta gücüyle de içiniz rahat ediyor.

Yurtiçi ya da yurtdışına seyahat ederken aracınızı havalimanlarındaki otoparklara bırakmak tam bir dert. Aynı şekilde, seyahat eden yolcuların araç kiralama ihtiyaçları da asla bitmiyor. Açıkçası, bu iki ayrı ihtiyaç sahiplerini birleştirerek, FlightCard çok mantıklı bir modeli ortaya koymuş durumda.

Giden yolcular ve gelen yolcular için iki farklı uygulama

Eğer aracınız varsa, havalimanına gittiğinizde aracınızı ücretli olarak otoparka bırakmak yerine FlightCar’a teslim ediyorsunuz ve onlar da aracınızı sizin yerinize kiraya veriyorlar. Böylece siz de edilen kara ortak olarak, para kazanmış oluyorsunuz. Üstelik döndüğünüzde arabanızı teslim ettiğinizden daha temiz şekilde alıyorsunuz. Aynı rent a car firmalarının yaptığı gibi aracınızı teslim edilirken, tertemiz bir şekilde teslim ediliyor. Aracı olmayan ve şehir dışına çıkmış bir kullanıcı ise, araç kiralama firmaları yerine FlightCar’ı tercih ediyor. Böylece paylaşım ekonomisinin fiyat avantajından da yararlanmış oluyor.

 

FlightCar, son olarak Los Angeles’da açtığı yeni ofisi ile birlikte Boston ve San Francisco ofislerinin yanına bir yenisini ekledi. Havalimanlarındaki araç kiralama ofisleri mantığı ile çalışan ve 7 gün, 24 saat açık olan FlightCar ofisleri özellikle sık seyahat eden araç sahipleri için tercih edilebilir ve tabii ki daha uygun araç kiralama imkanları arayan kiracıları da memnun edebilir. İlk başlarda bir mobil uygulama olarak yola çıkan FlightCar’ın artık web versiyonu da mevcut ve araç sahipleri listemelerini artık web üstünden de yapabiliyor. Ülkemiz için de klonlanabileceğini düşündüğüm bir model olan bu girişim özellikle hali hazırda faaliyet gösteren araç kiralama şirketlerinin sahiplenmesi sonucunda paylaşım ekonomisine ve kendilerine katma değer sağlayabilir.”

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar