Kimdir Bu Melekler: Galata İş Melekleri / Galata Business Angels

Galata İş Melekleri (GBA) önemli yeni girişimleri başlangıçtan başarılı bir çıkışa kadar keşfetmek, onlara rehberlik etmek ve onlar için finansman bulmayı hedefleyen ve Türkiye’deki melek yatırımcıların başarı, nitelik ve niceliğini artırmayı amaçlayan; bunu yaparak yeni kurulan yenilikçi (inovatif) şirketler için daha büyük bir sermaye havuzu oluşturan bir organizasyondur.

GBA kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak faaliyetlerde bulunur ve üye melek yatırımcılar ve istekli girişimcilerin başlangıç seviyesinde ki girişimleri konusunda fikir alışverişinde bulundukları ve fırsatlarını tartışmak için bir araya geldikleri bir platform olarak hareket eder. GBA ayrıca sermaye ve piyasalara, ulusal ve uluslararası ağlara erişim sağlar ve gelişmekte olan girişimlere rehberlik eder.

GBA, başlangıç aşamasındaki yenilikçi, etkili, ileri teknoloji şirketlerin Pazar lideri olmalarını hızlandırmaya yardımcı olan yöneticiler, girişimciler ve deneyimli melek yatırımcılardan oluşmaktadır.

GBA’nın mevcut üyeleri Mynet, Airties, Gittigidiyor,Yemeksepeti, Markafoni, Pozitron, Vepa Grup, ReklamZ, DBI, 41-29 gibi dünya çapındaki şirketleri kurmuş ve yapılandırmış ve Apple, eBay, Maxim, Turkcell gibi öncü şirketlerde üst düzey yöneticilik yapmışlardır. İddialı endüstri uzmanlığı geçmişi ile geniş bir girişimci destek ağı oluşturmaktadır. Girişimcilerle rehberlik etmekte ve onları yetiştirmekte; onlara takım kurma, strateji ve kaynak yaratmada yardım ve network iletişimi sağlamaktadırlar.

Galata İş Melekleri öncelikle Türkiye’deki yatırımlara odaklanıyor. Dernek üyeleri özel bir ilgi ile bu sektörlere yatırım yapmaktaymış:

Internet

– Mobile

– Yazılım

– Telekom

Şu anda biyoteknoloji, yaşam bilimleri, gayrimenkul, ya da film sektörlerine yatırım yapmamaktalar. Daha çok başlangıç aşamasında ki girişimlere konsantre olduklarını söylüyorlar.
 

Galata İş Melekleri Projelerde Nelere Dikkat Ederler?

İş melekleri yatırımcı bulurken aşağıda ki kriterlere dikkat ederler;

-Girişimcilerin geçmiş tecrübelerine ve performanslarına

-İşin rekabet avantajına ve özgün satış noktalarına

-Pazarın büyüme potansiyeli ve özelliklerine

-Yönetim, iş teklifi ve iş melekleri vasıflarının ve yatırım tercihleri arasındaki uyuma

-Girişimcinin fiziksel ve finansal bağlılığa
 

Girişimciler İş Meleklerinde Neye Bakmalı?

Girişimciler özellikle meleklerin yatırım için doğru olup olmadıklarından emin olmalılar. Anlaşmayı imzalamadan önce aşağıdakilerden emin olunmalıdır:

-Yönetim takımı ve iş meleği uyumlu ve beraber çalışabilir olmalı.

-İş meleklerinin vasıfları firmanın ihtiyaçları ile örtüşmeli.

Galata-İş-Melekleri

 

http://www.galatabusinessangels.com/

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar