İlginç Girişimcilik Hikayeleri…

İlginç bir iş fikri bulmak için ya kendi ihtiyaçlarımızın ya da başkalarının ihtiyaçları üzerine düşünmek ve harekete geçmek gerekiyor. Singapur’da restaurantlarda bulaşıkçı olarak çalışacak insan gücüne oldukça fazla talep olmasına rağmen, bu iş kolunda çalışmak isteyen adaylar bulmak oldukça güç. Singapurlu Lawrence Loh’ da bunu bir para kazanma fırsatı olarak değerlendirip, tam buradan yola çıkarak restaurantların ihtiyaçlarına yönelik bulaşık yıkama üzerine kendi işini kurdu.

 ilginç iş fikri

Lawrence Loh, restaurantların bulaşıklarını yıkama hizmeti veren Synovate Solutions isimli şirketi kurdu. Her akşam restauranlardan yıkanacak olan bulaşıkları bir kurye ile aldırıyor ve ertesi sabah yeni gün ile birlikte tüm hepsini, restaurantların mutfaklarına pırıl pırıl tertemiz olarak geri götürülmek üzere hazır hale getiriyor.

 

Synovate Solutions şirketinde sadece üç kişi çalışıyor ve sekiz saatlik gece vardiyasında yaklaşık 15.000 ile 20.000 adet arasındaki tabağı yıkayıp tekrar kullanıma hazır hale getiriyorlar. Bu şirkette tüm süreç otomatik olarak işliyor : 5-10 dakika içerisinde saatte 1.000’ den fazla tabak yıkayabilen sanayi tipi profesyonel bulaşık makinasına kirli bulaşıklar dolduruluyor ve yıkanıyor. Lawrence Loh’ un iddiasına göre şirketinin verdiği dış kaynak hizmeti, restraunt sahiplerinin bulaşık yıkamak için işçi ihtiyacını karşılamanın yanısıra ciddi anlamda bulaşıkçılara ödenecek maaşlarda da tasarruf ettiriyor. Çünkü Synnovate Solutions şirketinin sadece bir gecede yıkadığı bulaşığı el ile yıkamak gerektiğinde bu iş için sadece bir günde (24 saat) en az 20 insan çalıştırmak gerekiyor!

 

Bu tür bir şirket kurmanın tabi ki zahmetsiz ve masrafsız olacağını söyleyemem. Makinelere ve diğer ekipmanlara yatırım yapmak gerekliliğinin yanı sıra başlangıçta çok yoğun bir çalışma ortamı ve muhakkak ki, mümkün olduğu kadar çok lokanta ve şirket ile anlaşmalar yapmak gerekiyor. Ancak bir kez bu zorlu aşamalar geçildiğinde ortaya artık devamında çok fazla efora ihtiyaç duyulmayan karlı bir iş ortamı çıkıyor. Bu iş için ilk başlarda biraz para ve zaman harcamaya değer gibi görünüyor.

 

isfikirlerivefirsatlari.com

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar