Her İşte Bir “Hayır” Vardır

Yeni kuracağınız girişim için para arayışına girdiğinizde, red cevaplarıyla karşılaşmaya da hazır olmalısınız. Giriştiğiniz her yatırım başarılı olacak demek değildir, ama yatırımcıların “hayır” anlamına gelebilecek sözlerini anlamanız ve bunlardan yola çıkarak, ne şekilde devam etmeniz gerektiği hakkında gerçekçi beklentiler oluşturabilmeniz çok önemlidir. Bazı red cümleleri, şirketinizin başarılı olabileceği ihtimalini göz önüne alarak kapıyı açık tutma amacı taşıyabilir, bazıları da boşuna zaman harcamayın anlamına gelebilir.

 

 Thumbs Down (with Clipping Path)

Yeni kurulacak bir girişim için fon bulmak bir sanattır. Psikoloji, strateji ve doğru zamanlamanın birlikte uygulanmasını gerektirir. Tüm bu unsurları uygulayabiliyor, yatırımcı görüşmelerini de nasıl ve ne zaman yapacağınızı biliyorsanız, iyi durumdasınız demektir. RockThePost’da yeni kurulacak şirketlere öz kaynak bulmak için yaptığımız kitle fonlaması çalışmaları sırasında, en sık karşılaştığımız red cevapları şunlardı:

 

 

1) Henüz çok erken.

 

Yatırımcı bu sözü, sizi kibarca reddetmek için söyler. Zaman içerisinde başarılı olursanız, onlara ihtiyaç duymayacağınızı düşünerek, kapıyı tam olarak kapatmamak için kullandıkları bir yöntemdir bu.

 

 

2) Bir ana yatırımcı bulabilirseniz, ben de yatırım yaparım.

 

Böyle bir şey söyleyen kişi, projeye inanmıyor ve sizi olası bir kazanç kapısı olarak görüyor demektir. İnanan kişiler, işe sizinle beraber girişir ve ne olursa olsun yatırımını yapar. İlk yatırımı yapan kişi olmak istemeyenler, büyük bir olasılıkla arkasında ciddi yatırımcılar olan şirketleri bulup, kendileri işe herhangi bir değer katmak zorunda olmadan trene atlamak isteyen kişilerdir. Zamanınızı işe öncülük yapmaya hazır olan veya projenize inandıkları için yatırım yapacak kişilere harcamanız önemlidir.

 

 

3) Bu konu bizim uzmanlık alanımız değil.

 

Bu çok dürüst bir cevaptır. Zira işin uzmanlık alanlarının dışında olduğunu açıklayan net bir “hayır”dır ve sizi ilerleme raporları vs. gibi işlerle zaman harcamaktan korur.

 

Böyle bir cevap aldığınızda, fon bulma çalışmalarınıza devam edin ve başka kapıları çalın.

 

 

4) Bizim çalışma sahamızın dışındasınız.

 

Bu da “Hayır” anlamına gelen ve daha fazla zaman harcamamanızı ifade eden gayet net bir cevaptır.

 

 

5) Biraz daha güçlendikten sonra gelin.

 

Yatırımcıların çoğu güçlenmekten söz eder. Ama bunun ne anlama geldiğini herkes tarif edemez. Yatırımcı o an için böyle bir red cümlesi kullansa bile, size ileride yeniden başvurma şansı veriyor demektir.

 

Güçlenme sözcüğünün o kişi için tam olarak ne anlama geldiğini anlamaya çalışırsanız, ilerisi için potansiyel bir strateji oluşturabilir ve kendisine o konuyla ilgili gelişmeler ve rakamlarla tekrar başvurabilirsiniz.

 

 

6) Pazar hakkında henüz yeterince araştırma yapmadık.

 

Bu sizin için iyi bir cevaptır. Zira sonuçta size ekonomik destek sağlamanın yanı sıra işletmenize değer de katabilecek yatırımcılar gereklidir. Bu cevabı veren yatırımcıları ileriki fon arama turlarınız için bir kenara not edin, ama o turdaki arayışlarınıza devam edin.

 

 

7) Sizinle doğrudan rekabet içinde olan XYC şirketine zaten yatırım yapmış bulunuyoruz.

 

Çoğu zaman, yatırımcıların sizin sahanıza zaten yatırım yapmış olduklarını görebilirsiniz. Böyle bir durum olup olmadığını ilk görüşmeye gitmeden önce öğrenmeniz önemlidir. Zira o zaman girişiminize ait bir sırrı, ya da planlanmış olan, ancak henüz uygulamaya girmemiş bir özelliği açıklamamanız gerekir. Yoksa potansiyel rakiplerinize belki de henüz hiç düşünmedikleri avantajlı stratejiler konusunda akıl vermiş olursunuz.

 

Ancak, halen yapmakta olduğunuz şeyleri paylaşmanızda bir sakınca yoktur. Zaten rakiplerinizin de yol almak için zamana ihtiyaçları olacaktır. Unutmayın ki sonuçta önemli olan fikir değil, o fikrin uygulanışı ve arkasındaki ekiptir.

 

 

8) Hisseye dönüştürülebilir kredi (convertible note) vermiyoruz.

 

Hisse senedine dönüştürülebilir krediler, teknolojik girişimler sahnesinde giderek daha çok yaygınlaşıyor. Zira bu tür kredilerde üzerinde uzlaşılması ve uyulması gereken kritik koşullar söz konusu olmadığı için, fon bulmayı çok kolaylaştırdıkları kesin. Ayrıca, henüz kurulmuş bir şirket için bir bedel belirlemek çok zor olduğundan, daha işin başındayken yapılacak bir değerlemeyi ertelemek için de iyi bir yöntem. Ama çoğu yatırımcının bu tür krediler hakkında fazla bilgisi olmadığından, bu yönde bir karar vermekten korkuyorlar.

 

Öyleyse, teklif ettiğiniz yöntem ve girecekleri yükümlülük hakkında onları bilgilendirin. Eğer inançları varsa, sizinle aynı gemiye bineceklerdir.

 

 

9) Pazarınızın yeterli potansiyeli yok.

 

Sonuçta yeni kurulacak bir şirkete yapılacak yatırım, bir pazara veya ürüne yapılan bir yatırımdan çok, insana yapılan bir yatırımdır. İyi bir ekip, küçük bir pazarda harikalar yaratabilir.

 

Bu cümle, doğrudan bir “hayır” ifadesidir ve o kişi için daha fazla zaman harcamamanız gerektiğine işaret eder.

 

 

10) Şirketinizin nasıl büyüyebileceğini göremiyorum.

 

Şirket kuruluşunuzun ne kadar başındaysanız, üretim veya piyasaya çıkma aşamasına gelene kadar o kadar çok varsayımınız olacak demektir. Piyasaya çıktığınız zaman ise, ürününüzü daha fazla geliştirmeniz için gerekli geri bildirimleri almaya başlarsınız. İçinde bulunduğunuz aşamaya göre, kendinizi savunmanız da mümkün olabilir. Ne olursa olsun, çalışmaya devam edin. Zira zamanınızı size katılmak için istekli olan ve size inanan kişilere harcamalısınız.

 

images 

 

İşin özüne bakıldığında, her girişiminiz için yapacağınız yatırım başvurularının en az 100 tanesinden red cevabı alacağınızı ön görmelisiniz. Ama önemli olan, Y Combinator’un kurucusu Paul Graham’ın da yazılarında belirttiği gibi, bu red cevaplarını kişisel olarak almamanızdır. Bir yatırımcıyı bırakıp diğerine ne zaman geçmeniz gerektiğini bilmeniz çok önemlidir. Zira zaman para demektir. Sonuç olarak şirketinizin nakit sıkıntısına düşmemesi ve önceden belirlenen kilometre taşlarına ulaşabilmesi için, belli bir nakit akışını garanti etmeniz gerekir.

 

 

Kaynak:yenibiryatirim.com

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar