Girişimcilerdeki Tedbir ile Paranoya Arasındaki İnce Çizgi

Yeni bir iş konusunda, fikrini paylaşmak istemeyen bir girişimciden daha büyük bir engel düşünemiyorum. Şeffaflık ve her istediğiniz bilgiye hemen ulaşabildiğiniz dijital çağımızda, sizi taklit edecek işletmelerden korunma şansınız hiç olmadığı kadar düşüktür – dolayısıyla eğer birisi sizin projenizi sadece bir yerde duyarak ya da bir internet sitesinde görerek kopyalayıp sizi geçebiliyorsa, demek ki bu fikir üzerinde biraz daha çalışmanız gerekmektedir.

 

herkes-bulus-yapabilirrrrr 

Büyük şirketler iyi fikirlerden kuşkusuz faydalanabiliyor olsalar da, hayatta kalmak için mükemmel bir uygulama yeteneği gerekmektedir.

 

 

Uygulama en iyi korunmadır

 

 

Yeni bir girişimin fikrinizin rakipler tarafından kopyalanıp daha sonra rakiplerinizin hızla büyüyüp, sizin girişimizini batırması hiç de sık rastlanmayan bir durumdur.

 

 

Örneğin Amazon.com’a bakın. Jeff Bezos, başkaları da internetten kitap satacak diye endişe duymaz – çünkü internette kitap satan birçok şirket bulunuyor. Bezos, kendisinin bu fikrini kopyalayacak rakiplerin ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu biliyordu ve Amazon (diğer çoğu şirket gibi) gizlilik sözleşmeleri ve bilgi saklama yerine uygulamada başarılı olmak zorundaydı.

 

 buluslar-ihtiyactan-gelir

Zayıf uygulamalar yüzünden başarısız olan birçok iyi fikir vardır – örneğin Napster. Napster kurucuları, iş fikirlerini yeterince uzun süre gizli tutamadıkları için başarısız olmadılar. Napster, hukuksal problemlerden kaynaklı başarısız uygulama yüzünden battı.

 

 

Fikriniz kopyalanacak

 

 

IdeaLab kurucusu Bill Gross, 90’lı yılların sonunda mükemmel bir fikir üretti. Tıklama-başına-öde (pay-per-click) reklam konseptini geliştirdi ve Goto.com (daha sonra Overture oldu) şirketini kurdu. Tıklama-başına-öde mükemmel bir fikirdi, ve diğer tüm mükemmel fikirler gibi bu da çalındı – bu sefer Google tarafından.

 

 

Google tıklama-başına-öde reklam fikrini aldı, bunu hızla büyüyen kendi arama motoruna uyguladı ve çok daha hızlı büyümeyi başardı.

 

 

Gross, fikrini korumak için tüm tavsiyeleri dinledi, patent başvurusu da yaptı. Google patent anlaşmazlığını kaybedip Overture şirketine 300 mio dolar ödedikten sonra dahi fikir çoktan kopyalanmıştı. Google çok daha başarılı bir şekilde fikri uygulamıştı ve Gross’un fikrinden kar, itibar ve marka sadakati elde etti.

 

 

Kısacası, fikriniz kopyalanacaktı, tabii eğer iyiyse – bu, yatırım bulma sürecinde veya uygulamaya geçtikten sonra da olabilir. Birisi sizin fikrinizi kopyalayacak kadar çok beğendiğinde ne olabileceğine odaklanmak yerine, fikrinizi herkesten daha iyi uygulamak için kendi özel yeteneklerinizi ve avantajlarınızı nasıl kullanacağınıza odaklanmak en iyisidir.

 

 Patents

Gizli sosunuzu gizli tutun

 

 

Bazı şirketlerin doğal olarak gizli sosları vardır. Yeni bir ilaç için hiç bilinmeyen bazı moleküller keşfetmiş ya da internette arama yaparken daha anlamlı sonuçlar çıkaran bir algoritma geliştirmiş olabilirler. Bu gibi durumlar ender rastlansa da, gerçekleşebilir. Bu durumların çoğunda, ürünün nasıl çalıştığından çok ne yaptığının anlatılmasını tavsiye ediyorum.

 

 

Örneğin basitçe ‘Bu ürün, xyz hastalarının yarısında iyileşme süresini kısaltıyor’ demek, yatırım alma sürecinde size ilgi duyulmasını sağlar. Eğer yatırımcılar, bu fikirle ilgileniyorlarsa ve nasıl çalıştığının detaylarını bilmek istiyorlarsa, o zaman gizlilik sözleşmesi imzalanması gerekebilir.

 

 

Gizli modda ilerleyin

 

 

Eğer ilk olma avantajından faydalanmak istiyorsanız amaç ve fikirlerinizi kendinize saklamanız anlaşılabilir, fakat pazara ilk girmek sürdürülebilir bir pozisyonunuz olacağı anlamına gelmez. Pazarda ilk olan fikirler için de uygulama çok kritik bir rol oynar. Pazara yeni rakipler girdiğinde rekabet edebilmelisiniz. Eğer pazarınızda hiç rakip yoksa belki de pazarınız o kadar da büyük değildir.

 

 

İyi uygulama kendini belli eder

 

 

Mükemmel girişimciler, kendilerine ve fikri herkesten iyi uygulayabileceklerine inanırlar. Başkası fikrinizi çalacak ve sizin şirketinizi geçecek diye korktuğunuzdan dolayı fikrinizi paylaşmamanız, uygulama yeteneğinize güvenmediğinizi gösterecektir.

 

 

Rekabetten korkmak yerine, bunu isteyin. Mükemmel uygulama yeteneğinizle, size rakip olan herkesi geçebilmelisiniz.

 

 

Fikrini benden gizleyen girişimcilerden korkmam – aksine tüm dünyaya ne yapacağını anlatan ve bunu gerçekten yapan girişimciden korkarım. İşte bu olmak istediğimiz girişimcidir.

 

Kaynak:yenibiryatirim.com

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar