Finansman Sorununa Melekli Çözüm / Etohum

etohum nedir?

Yeni ekonomi konusunda bilgi ve fikir sahibi, kendi internet şirketini kurmak isteyen girişimcilerle; şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan pazar yeridir.

 Başvuru yapanlar arasından seçilecek uygun 40 girişim girişimlerini Etohum Yatırımcı Kulübüne sunacaklardır. Seçilen girişimciler Etohum Girişimcilik Kampına katılabilecek, iş planlarını hazırlarken koçluk ve yönlendirme yapılacak, hazırladıkları iş planlarını bireysel, kurumsal yatırımcı ve şirketlere sunmaları sağlanacaktır. Girişimcilere ofis yeri, danışmanlık ve birçok diğer hizmeti seçilen girişimcilere sunacaktır.

 İnternet konusunda yeni iş fikri olan henüz şirketini kurmamış, iş fikrini gerçekleştirmek için şirketini kurmak üzere olan, internet şirketini / girişimi kurmuş, sermaye, yönetim, pazarlama ve diğer desteğe ihtiyacı olan herkes etohum’a başvuru yapabilir.

Girişimci seçim ve yatırım süreci: Tüm yıl içinde Etohum girişimcisi olmak için başvuru yapılabilmektedir. Her Aralık ayında başvurular sonlanır. Seçilecek girişimcilerle beraber yatırımcılara / Etohum Yatırımcı Kulubüne sunum yapmadan eğitim verilir ve beraber çalışılır. Seçilen girişimciler yatırımcılara / Etohum Yatırımcı Kulubüne 5 dk’lık sunum yaparlar. Bu sunumlar sonrasında yatırım yapabilmek için bazı girişimcilerle daha detaylı görüşme kararı ortaya çıkabilir. Seçilen 15 Etohum Girişimcisi her Ocak ayı sonunda açıklanır.

 

Seçilen 40 girişim ve onları oluşturan girişimciler Şubat ayında Etohum Kampına’na davet edilirler. İş planından, proje yönetimine, sunum yöntemlerine kadar bir çok konuda verilecek bilgilendirmeden sonra kurmak istedikleri şirketinin iş planlarını ve / veya internet sayfalarını hazırlama aşamasında koçluk ve yönlendirme devam eder.

Türkiye’deki başarılı şirket kurucuları ve diğer konularda başarılı profesyoneller davet edilecek teorik bilgilendirmenin yanı sıra pratik uygulamalar ve tecrübelerin anlatılması sağlanır. Bu süre içinde bu kampa katılacak adaylarla firma sahipleri, profesyoneller ve eğitimcilerle kahvaltılar, yemekler vb ortamlarda iletişim kurma, sosyal bağlantı şansları olur.

etohum adımları

1. Yeni ekonomi konusunda bilgisi, fikri olan adaylar etohum başvuru formunu doldururlar.
2. Girişimcilerin başvurusu sırasında yeni ekonomi konusunda düşüncelerini anlamaya yönelik sorular sorulur.
3. Kişisel ve takım halinde başvurular yapabilirler.
4. Bu başvuru formlarından karşılıklı görüşmeler, eposta, video konferans, telefon vb yöntemlerle 40 girişim seçilir.
5. Etohum 40 girişimine kısa sunum ve yatırımcıların beklentileri eğitimi verilir.
6. Etohum 40 girişimi Ocak ayı içinde Etohum Yatırımcı Kulubüne & Seçim ekibine 5 dk sunumlarını yaparlar.
7. Etohum 15 girişimi Ocak ayının sonunda Etohum Girişimcilik Zirvesinde açıklanır.
8. Seçilen aday girişimciler Şubat ayında Etohum Girişimcilik Kampına katılırlar, yatırımcılarla bu süreç içinde de bir araya gelirler.
9. Etohum 40 girişimleri içinden Etohum Yatırımcı Kulubü tarafından yatırım yapılmış olanlar veya yatırım yapılabilecekler Etohum garaj’dan faydalanabilirler.
10. Ocak ayında Etohum girişimleri açıklandıktan sonra sermayedarlar, yatırımcılar istedikleri projelere destek olabilir, yatırım yapabilirler.

etohum-calisma-sekli

2012 – 2013 seçilen adaylardan biri olan GameBra.in kısa hikayesi

GameBra.in sektöre hızlı bir giriş yaparak dönemin en popüler projelerinden biri olan Fatih Projesi’ne 4 adet mobil oyun üretmiştir. Ayrıca ülkemizin önde gelen eğitim firmalarından birine oyun üretmektedir. Bunun yanında mobil pazara yönelik üzerinde çalıştığı sıvı dinamiklerine dayanan daha önce hiç denenmemiş bir oyun projesi üzerinde çalışmakta.

 

Netice itibariyle; GameBra.in hem piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda üretime devam ederken hem de global piyasaya çözüm üretmektedir.

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar