E-ticaret % 35 Büyüdü

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ‘Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü- 2014’ raporunu açıkladı. Bu yıl ikincisi hazırlanan rapor, e-ticaret sektörünün yıllık yüzde 35’lik bir artışla 18.9 milyar TL büyüklüğe ulaştığını gösteriyor. Türkiye’de e-ticaret pazarını tanımlayan ve uluslararası standartlara göre ölçümleyerek kategorize eden rapor, TÜBİSAD tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) proje ortaklığı, Deloitte Türkiye proje yönetimi ve Com- Score proje veri ortaklığında hazırlandı. Toplam pazar için tatil-seyahat segmenti yüzde 35 büyüme ile 6.8 milyar TL oldu. Sadece online perakende, yüzde 33 büyüme ile 6.5 milyar TL olarak gerçekleşti. Çok kanallı perakende ise yüzde 47 yıllık büyüme ile 3.5 milyar TL oldu. 

Online-alisveris-yapan-kadinlar-yuzde-45lere-ulasti

Sadece sanal mağazası bulunan e-ticaret siteleri değerlendirildiğinde ise online pazaryeri segmenti en çok büyüyen alanlardan birisi oldu ve yılda yüzde 62’lik büyüme ile 2.7 milyar TL’ye ulaştı. E-ticaretin ilk yıllarda yaygınlaşmasını sağlayan online–özel alışveriş segmenti, geçen yıla göre yüzde 10 büyüyerek 1.5 milyar TL oldu. Son dönemde parlayan yıldızlardan birisi olan online-çok kategorili segmenti ise yüzde 25 büyüme 1.8 milyar TL’ye ulaştı. 

ecommerce

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Kemal Cılız, ülke ekonomisinin nispeten yavaş büyüdüğü bir dönemde, elektronik ticaret hacminin ve perakende harcamaları içerisindeki payının güçlü bir artış gösterdiğine dikkat çekti. E-ticaret Derneği Başkanı Hakan Orhun da, Türkiye’de e-ticeratin veriye aç bir sektör olduğunu aktardı.

 

Kaynak:dünyagazetesi

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar