Deneyimlenen Markalar

Bir deterjan markası kendinden nasıl söz ettirebilir? Günümüzdeki deterjan reklamları o kadar klişeleşmiş ki, neredeyse hepsi birbirine benziyor. 

Bizim bulaşık deterjanımız  en zor kirleri-yağları çıkarır, rakip firmanın ürünüyle 3 tabak yıkanırken bizim deterjan ile 10 tabak yıkarsın. Bir de yakın zamanda ünlülerin rol aldığı reklamları görüyoruz, rastgele bir eve girip ürünün denenmesi isteniyor ve ürün çok beğeniliyor!

İnandırıcılıktan uzak, ilgi çekmeyen ve samimiyetsiz reklamlarla dolu etrafımız.

Ama işini iyi yapan markalar da var. Ürünün faydasını anlatırken mesajını deneyim yaşatarak veriyorlar.

Bunlardan biride Fransız deterjan markası olan MİR, benzersiz bir pazarlama fikriyle tüketicilere markasından bahsettirmeyi başarıyor. Nasıl mı? Bir restoran açarak… Fakat işin ilginç tarafı bu restoranda para geçmiyor!

mirrestaurant1

MİR deterjan markası Paris’te 3 günlüğüne bir restoran açıp, müşterilerini ağırlıyor. MİR restorana gelen müşteriler, yedikleri menülere karşılık, bulaşık yıkayarak hesaplarını ödüyorlar.

MİR restorana örnek bir menü listesi sunacak olursam:

– 1 SALATANIN BEDELİ = 2 BARDAK YIKAMAK
– 1 SOSLU LEVREK BALIĞININ BEDELİ = 1 TENCERE YIKAMAK
– 1 ÇİKOLATALI PASTANIN BEDELİ = 5 ADET ÇATAL/BIÇAK DURULAMAK

MİR restoranda yemeklerini yiyen tüm konuklar soluğu bulaşıkta alıyor. Müşteriler bulaşıkları yıkarken aynı zamanda MİR deterjanını test etmiş oluyorlar. Müşterilerin restoranda yaşadıkları bu deneyim o kadar hoşlarına gidiyor ki, marka Fransa’da kendini bir anda sosyal medyanın gündeminde buluyor.

slideshow06

 

 

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar