Çalışan Kadınlar Daha Çok Tüketiyor!

Ipsos KMG Hane Tüketim Paneli 34 ilde yayılmış yaklaşık 6.900 haneden oluşuyor ve Türkiye’yi sosyo-ekonomik statü, hane büyüklüğü, bölgeler ve benzeri açılardan temsil edecek şekilde seçiliyor. Toplanan bilgiler yaklaşık 18 milyon haneye projekte ediliyor.

Ipsos KMG’nin Çalışan Kadın Raporu’na göre çalışan kadınların hızlı tüketim ürünlerine yaptığı harcamalar çalışmayanlara göre yüzde 20 arttı. Böylece iki grup arasındaki harcama farkı son 4 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Çalışan kadınların kişisel bakım ürünlerine daha fazla para ayırdığı da dikkat çekti. Çalışan kadınlar, çalışmayanlara göre kâğıt ürünlerine yüzde 10, saç ürünlerine yüzde 13 daha pay ayırıyor. Vücut ürünlerinde bu fark yüzde 38’e yükseliyor.

Tercih Markalı Üründen Yana

Dışarıda çalışsa bile kadınların ailede gıda, içecek ve eve dair diğer alışverişlerde sorumlu kişi olmaya devam ettiğini ortaya koyan araştırmaya göre çalışan kadınlar çalışmayanlara göre daha yüksek gelir grubu bireylerden oluşuyor ve neredeyse yarısı Marmara Bölgesi’nde yaşıyor. BIM ve Migros her iki grubun en çok ziyaret ettiği zincir kanallar olurken, BIM çalışmayan kadının, Migros ise çalışan kadının en çok tercih ettiği kanal olarak ilk sırada yerini alıyor. Çalışan kadının hane tüketim ürünleri harcamasının yüzde 67’sini markalı ürünler, yüzde 6’sını da market markalı ürünler oluşturuyor.

Yeterli zamana sahip olamayan çalışan kadın, pratik ürünler tercih ediyor.

  • Çalışan kadının gıda harcamasında balık konserveleri, bebek mamaları, dondurulmuş gıda, hazır yemekler, soslar ve mısır gevreklerine ayırdığı harcama payı çalışmayan kadına oranla daha yüksek ve bu durum özellikle zaman kavramının çalışan kadın için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

  • İçecek harcamasında çalışan kadın çalışmayan kadına kıyasla alkollü içeceklere yüzde 67 daha fazla pay ayırıyor.

  • Çalışan kadının kişisel bakım kategorisinde yaptığı harcama çalışmayan kadına göre farklılaşıyor. Çalışmayan kadına kıyasla kağıt ürünlerine ayırdığı harcama payı yüzde 10, saç ürünlerine ayırdığı harcama payı yüzde 13 daha fazla iken, vücut ürünlerinde bu fark yüzde 38’e çıkarak daha da belirginleşiyor.

calisan-kadin

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar