AVM Merkezli Yaşam

Alış Veriş Merkezleri, hayatımızın odak noktası olmaya devam ediyor. Bu pastanın dayanılmaz cazibesi, payını almak isteyen girişimcilerin ellerini çabuk tutup maket üzerinden yer kiralamaya itiyor.

 

Perakendecilerin alışılagelmiş deyimlerinden olan “müşteri mağazada ne kadar çok kalırsa alışveriş şansı o kadar artar” sözünü doğru geliştirerek alışveriş merkezi içinde müşterinin doğru bir şekilde dolaşmasını, eğlenmesini ve dinlenmesini sağlamak, müşterinin alışveriş merkezi içinde harcadığı zaman diliminin kalitesini artırmak, doğrudan satışları artırabilecek bir yaklaşım olarak alışveriş merkezleri yönetimlerinin öncelikli hedefi haline gelmektedir.

Perakende sektörümün kalbi konumundaki AVM’ler hakkında birçok şey söyleniyor. Alış veriş alışkanlıkları AVM’den caddeye kayıyor veya tam tersi bir durumun uzun bir süre daha devamı söz konusu söylemleri dolaşıyor etrafta. Sektörün alışkanlıkları, büyüme oranları gibi önemli veriler bizi bu kafa karışıklığından kurtaracaktır.

Birazda istatistikler kulak verelim, bakalım ne söylüyorlar…

alisveris-yapan-insanlar

Geçen sene 60 milyar ciro yapan AVM’lerin 2014 yılında ciro hedeflerinin 75 milyar lira.

 

2012 yılının Kasım ayından 2013 yılının aynı ayına kadar en büyük ciro artışı hipermarket kategorisinde yaşandı. Hipermarket ciroları bir önceki yılın kasım ayına göre yüzde 19 arttı. AVM’lere giden 1,6 milyar ziyaretçinin yüzde 63’ü alışveriş yapıyor. Ziyaret sırasında yapılan ortalama alışveriş tutarı ise 105 lira.

 

Şu an 333 olan AVM’lerin sayısı 2014 sonunda 368’e çıkacak.

 

 avm

 

Yeni kurulacak 35 AVM’nin 1 milyon 500 bin metre kareyi bulan kiralanabilir alanı eklendiğinde toplam kiralanabilir alanın 10 milyon 750 bin metre kareye ulaşacak, AVM’lerdeki kiralanabilir alanın metrekare başına düşen cirolarının ise geçen yıl Kasım ayında İstanbul’da 650 lira, Anadolu’da 492 lira olarak gerçekleştiğini, Türkiye genelinde ortalama 549 liraya ulaştığını bildirdi.

 

 avmm

 

Sıcak para yabancıları cezbettiği için şu ana kadar 15 milyar dolarlık AVM yatırımı yaptılar. Avrupa’da zararlarını ülkemizde kara dönüştürüyorlar.

 

 

 Alışveriş Merkezleri Derneği tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları…

 

Alışveriş merkezlerinin en iyi müşterileri arasında önceliği kadınlar, daha sonra gençler ve erkekler alıyor.

 

Erkekler alışveriş merkezlerine daha çok eğlenmek amacıyla geliyorlar. Tüketiciler ortalama 3.34 kez eğlence için dışarı çıkarlarken, erkekler ve gençler eğlenceyi tercih ediyorlar. Eğlenceye yönelik her 100 dışarı çıkmanın 39’unda alışveriş merkezleri tercih ediliyor.

 

Eğlence ve sinema faaliyetleri bakımından alışveriş merkezleri daha yüksek oranlarda tercih ediliyor. Yüzde 20.8, filmlerin daha kaliteli olmasını, bunların % 18.6’sı daha geniş bir ortamın varlığını, değişik film seçenekleri ve güvenilirliği tercih nedeni olarak gösteriyorlar.

 

Özel günlerde alışveriş merkezlerini gezen kişi sayısı 1 milyonu buluyor. Alışverişin yanı sıra eğlenmek içinde gidilen merkezlerde 3 saate yakın zaman harcanıyor.

 

Sizde bu mecrada yer almak istiyorsanız istatistiklere kulak verin ve iyi yorumlayın. Stratejinizi belirleyin ve harekete geçin…

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar