Açıkhava Reklamlarının Etkisi

Açıkhava reklamları, teknolojinin de hızla gelişmesiyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de ivme kazandı. Gelişen dijital baskılar, son teknolojiyle tasarlanan ekipmanlar ve üç boyutlu açıkhava uygulamaları sayesinde sektör, markalar tarafından en çok tercih edilen alanlardan birisi haline geldi.

Yapılan bir araştırmada, görüşülen kişilere reklam kampanyaları logosuz olarak gösterildiğinde ve hangi mecradan hatırladıkları sorulduğunda kampanyayı hatırlayan her 10 kişiden 8’inin açıkhavadan hatırladığı ortaya çıktı. Kampanyaların en çok hatırlandığı TV’yi (%88) takiben açıkhava, %77 ile diğer mecraların büyük bir farkla önüne geçiyor (internet & sosyal medya %31, radyo %21, gazete %31 ve dergi %19).

Açıkhava mecrasının, marka ve reklam bilinirliğine etkisi çarpıcı bir bulgu olarak ortaya çıkıyor. Yardımsız marka bilinirliği kampanyaları açıkhavadan hatırlayanlar bazında %65 iken diğer mecralarda hatırlayanlar bazında %60’da kalmaktadır. Yardımsız reklam bilinirliği ise kampanyayı açıkhavadan hatırlayanlar içinde %25’ten %29’a yükselmektedir. 

 

Sektör, 2016 yılında açıkhava mecrasının toplam cirosunu bir önceki yıla kıyasla yüzde 2 büyüterek yılı 712 milyon TL ile kapattı. Bu büyümedeki en büyük payı ise duvar, parapet, cam yüzey ve giantboard dediğimiz Giant Poster reklamları aldı ve 2016 yılında 144 milyon TL gelir elde etti.

“Açıkhavayı en çok iletişim, finans ve gıda sektörleri tercih ediyor”

Türkiye’nin her yerinde Açıkhava reklamlarını uygulamanın mümkün olduğunun altını çizen Union İstanbul’un Ajans Başkanı Erkmen, “Açıkhavayı en çok iletişim, finans ve gıda sektörleri tercih ediyor. Aslına bakarsanız açıkhava reklamları, markaların farklı kanallardaki reklamlarını destekleyici bir unsur. Bu kanalı kullanıyor olabilmek markaların dış dünya ile bağlantılarını daha hızlı kurmalarına yardımcı oluyor” dedi.

“Öte yandan Açıkhavada reklam vermek bütün dünyadaki gibi ülkemizde de bölgelerin, şehirlerin ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyi ilişkilidir” diyerek sözlerine devam eden Erkmen, “Yine aynı şekilde açıkhava reklamlarının ulusal ölçekte kullanımını daha çok geniş çaplı kampanyalar sürdüren firmalar tarafından tercih edilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak:dunya.com & stroer.com.tr

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar