JCI – Genç Liderler ve Girişimciler Derneği

JCI (Junior Chamber International Genç Liderler ve Girişimciler Derneği ), 200 bini aşkın üyesi ile dünyada 115 ülkede faaliyet göstermektedir. Küreselleşen dünyada, evrenselliği benimseyen ve dünya barışını destekleyen bir oluşum olan JCI, üyelerinin liderlik vasıflarını geliştirerek yaşadıkları toplumda pozitif değişime katkıda bulunmalarını hedefler. ICC, UNICEF, AIESEC gibi derneklerle de işbirliği içinde olan JCI, Jacques Chirac (Fransa Cumhurbaşkanı), Valerie Giscard Destaing (Fransa Cumhurbaşkanı), Willy de Clerk (AT Komisyon Başkanı), Gerald Ford (ABD Başkanı), Paul Schulter (Danimarka Başkanı) gibi birçok önemli ismi de üyesi olarak kendi bünyesinde barındırmaktadır.

Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği (Junior Chamber International) bu yıl da başarılı gençlere fırsatlar sunmaya devam ediyor.

JCI tarafından dünya çapında gerçekleştirilen ve son 19 yıldır da JCI Türkiye liderliğinde, JCI İstanbul proje yönetimi ve ana sponsorluğunda gelenekselleştirilen TOYP’13 (Ten Outstanding Young Persons) “Türkiye’nin 10 Başarılı Genci Ödülleri” 21 Kasım 2013 ‘de gerçekleştirilecek.

 

TOYP olağanüstü gençlerin peşinde

JCI, dünya üzerinde pozitif değişime ve gelişime katkıda bulunmak amacıyla çeşitli projelere imza atıyor. Toplumdaki pozitif değişimi gençler vasıtası ile gerçekleştirmeyi amaçlayan derneğin geliştirdiği projelerin başında ise,TOYP projesi geliyor.

 

Projenin amacı, dallarında yaptıkları çalışmalarda en başarılı 10 gencimizi ortaya çıkararak topluma kazandırmak ve çalışmalarını uluslararası platforma taşımak.

 

JCI sessiz kahramanların sesi olacak

Yeni buluşlara ve üstün başarılara imza atan sessiz kahramanları duyuran ödül olarak anılmaya başlanan TOYP kapsamında gençler, çevreden hukuka, insan haklarından fen ve tekniğe kadar 10 farklı kategoride, projelerini ödüllendirilecek. Kazanan 10 gencimiz ise, her yıl olduğu gibi, özel bir tören ile onurlandırılarak kamuoyuna açıklanacak ve dünya finallerinde yarışmaya hak kazanacak.

 

Girişkenlik yetmez projenin bir de hikayesi olacak

Ödüle, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve belirlenen 10 farklı kategoride tasarı aşamasını geçerek hayata geçirilmiş bir projesi olan, bu proje ile kendine ve çevresine pozitif katkı sağlayan 18 -40 yaş arası gençler başvurabiliyor. Aranan kriterler bunlarla da sınırlı değil, ödüle başvuran projelerin hem buluş hem girişimcilik özelliğinin yanı sıra hem de anlamlı bir hikayesi olması isteniyor.

Değerlendirmeler ise, her biri kendi alanında uzman profesyoneller ve akademisyenlerden oluşan tarafsız ve bağımsız jüri komiteleri tarafından gerçekleştirildi.

 

Nihai hedef dünyaya ilham vermek

Program kapsamında, aynı zamanda dünya çapında ilhama imza attığına inanılan 10 gencimiz Dünya Kongre’sinde Türkiye’yi temsil etme şansı yakalayacak. Diğer ülke birincileri ile uluslararası büyük jürinin karşısına geçecek olan ve burada da jürinin onayını alan gençler ‘Dünyanın En Başarılı 10 Genci arasında yer alacaklar. JCI Türkiye bugüne kadar 7 dünya birincisi çıkarmış bulunuyor.

 

Ödül Kategorileri

 • İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik

 • Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi

 • Bilimsel Önderlik

 • Kültürel Başarı

 • Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik

 • İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı

 • İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet

 • Fen ve Teknik Gelişme

 • Kişisel Başarı

 • Tıbbi Yenilik ve Buluşlar

TOYP’09 birincilerinden Tuğba Kalafatoğlu , Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi kategorisind“dünyada kadınların siyasette daha aktif rol alması için Votewomaninpolitics adlı bir organizasyon alanındaki çalışmaları ile dünya jürisi tarafından büyük ödüle layık görülerek,”Dünya Birinciliği” ödülünü 2009 yılında Tunus-Hammamet’de almıştır.

 

TOYP’09 birincilerinden Dr. Utkan Demirci ise; Tıbbi Yenilik ve Buluşlar kategorisinde projeleriyle Her testin maliyetini 1 dolar seviyelerine düşürecek ve hastane dışı ortamlarda bile 3 dakikada test sonucunu öğrenmeyi sağlayacak geliştirdiği cihaz ile dünya jürisi tarafından büyük ödüle layık görülerek,”Dünya Birinciliği” ödülünü 2009 yılında Tunus-Hammamet’de almıştır.

 

TOYP’10 birincilerinden Şafak Pavey ise; İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı kategorisinde Dünya birinciliği aldı. Birleşmiş Milletlerdeki görevi sırasında Ortadoğu, Güney Batı Asya ve Kuzey Afrika`da zor durumdaki sayısız insan için insani yardım çalışmaları yaptı. Cezayir, Sahra, Mısır, Yemen, Lübnan, Suriye, Afganistan, Irak ve İran`daki çatışma ve savaş krizlerinde görev aldı.

JCI

Kaynak: yurthaber.mynet.com

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar