2013′te Kimlik Tazeleyen Markalar

Logo, markamızın tanınırlığını artıran, belirginleşmesini sağlayan, anımsanmasını sağlayan bir unsurdur. Markanın yüzü olan logolarında bir ömrü var, ömrü dolan veya yenilenmeye ihtiyacı olan logolarda kabuk değiştirerek markalarını parlatmaya ve görevlerine devam ediyorlar.

Sizde markanızın yeni bir yüze/logoya ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, markanızı-misyonunuzu-vizyonunuzu yansıtan bir logo tasarlatabilirsiniz.

12

İçinde bulunduğumuz yılda görsel kurumsal kimliğini güncelleyen 10 ulusal marka.

 

2013′te birçok marka görsel kurumsal kimliğini yeniledi. Kimi marka için bu değişiklik logodaki küçük bir güncelleme ile sınırlı kalırken, kimisi için isim değişikliğini de içerisine alan köklü yenilikler anlamına geldi.

İşte 2013′te yenilenen görsel kimliği ile dikkat çeken 10 marka:

 

Avea

Avea, marka iletişiminde yeniliğe giderek logosuna, çeşitliliği ve hayatın tüm renklerini ifade eden yeni bir sembol ekledi. ‘Hayat değişir Avea’yla’ söylemi ile hayat bulan yeni sembol, Avea’nın yeni, renkli ve zengin imajını simgelerken; kullanılan renkler ise Avea dünyasının sunduğu çeşitliliği ve bolluğu temsil ediyor.

 

 1

Beşiktaş

Beşiktaş Jimnastik Kulübü, 110′uncu yılında ‘kartal’ simgeli logosunu kulübün resmi logoları arasına ekledi. Kulüpten yapılan açıklamada bunun bir logo değişikliği olmadığına vurgu yapıldı.

 

 3

Borsa İstanbul

2013 yılı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası için önemli bir yıl oldu. Kısaca İMKB olarak anılan kurum 2013′te köklü bir değişikliğe giderek ‘Borsa İstanbul’ ismini aldı. İsim değişikliği ile birlikte görsel kurumsal kimlik de yenilendi.

 4

D-Smart

D-Smart da 2013 yılına görsel açıdan tamamen yenilenerek giren markalar arasında yer aldı. Platform tarafından yayınlanan duyuruda I Mean It reklam ajansı tarafından yaklaşık 2 aylık bir sürede hazırlanan çalışmanın, D-Smart’ın marka kimliğinin güçlenmesi açısından büyük önem taşıdığı ifade edildi.

 5

Efes Pilsen

Geleneğini kendisini güncelleyerek sürdüren marka, 2013′te yedinci logosunu kullanmaya başladı.

Efes Pilsen‘in yeni logosu da, tıpkı önceki logoları gibi; güveni ve denizi simgeleyen maviden, kaliteyi simgeleyen altın renginden ve tazelikle çağdaşlığı simgeleyen beyazdan vazgeçmiyor.

 6

 

GittiGidiyor

2001 yılında kurulan ve 2011 yılında çoğunluk hisselerini eBay‘e satarak organizasyon şemasından hedef ve rekabet stratejilerine, insan kaynakları politikalarından kurum içi raporlamalarına kadar her alanda değişikliğe giden GittiGidiyor, 5 Kasım 2013 itibarıyla logo tasarımında da bir farklılığa yöneldi.

Böylece firma, 2013′te kuruluş logosunu geride bırakmış oldu. Yeni logonun renk seçiminde, eBay’i temsil eden kırmızı, sarı, yeşil ve mavi renkleri tercih edildi.

 

 7

İstikbal

Türkiye’nin önde gelen mobilya markalarından İstikbal, 2013′te Cumhuriyet’in 100′üncü yılının kutlanacağı 2023 hedeflerini duyurdu. Duyurunun gerçekleştirildiği basın toplantısında markanın yenilenen logosu da tanıtıldı.

Toplantıda konuşan Boydak Holding CEO’su ve İstikbal Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Boydak, İstikbal’in yeni logosundaki üç dalga boyunun bir yandan ergonomi, estetik ve erişilebilirliği simgelerken diğer yandan da İstikbal’in ilk 3 hedefini çalışanlara, iş ortaklarına ve mağazadan içeri giren her tüketiciye yani tüm paydaşlara hatırlatacağını belirtti.

8 

 

Kral Pop TV

Doğuş Yayın Grubu‘nun müzik kanallarından Kral Pop TV de içinde bulunduğumuz yıl logosunu değiştirdi.

 

 9

TRT Haber

Yeni yayın dönemine yenilenen stüdyoları ile giriş yapan TRT Haber, logosunu da değiştirdi. Kanalın yeni logosu eskisine oranla daha yalın çizgiler barındırıyor.

 

 10

Türkiye Gazetesi

2013′te yazar kadrosunu yenileyen Türkiye Gazetesi, bu kadarla da yetinmeyip gazetenin tüm tasarımını yeniden elden geçirdi. Gazetenin logosu da değişimden nasibini aldı.

 

 11

 

Kaynak:mediacat

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar