2013′te 600 saat daha az reklam izledik

Tüketmekten hoşlandığınız yiyecek, parfüm, çanta, kıyafet, cep telefonu, bilgisayar gibi ürünler hakkında son çıkan televizyon reklamlarını gördünüz mü?

Tanıtımı yapılan moda ve havalı aksesuarlardan satın alma çılgınlığına siz de katıldınız mı?  En yeni tanıtım jeneriklerinietiketlerini ve jinglelarını takip ediyor musunuz?

Bun sorular ile varılmak istenen televizyon reklamlarının toplum üzerindeki bazı etkileridir. Geçmiş yıllara oranla günümüzde televizyon izleme sürelerinde ciddi artış görülmektedir veya başka bir işle ilgilensek bile TV hep açık kalıyor yani fark etmeden etkileşim sürüyor.

Bu artışla birlikte televizyondan ve tanıtımlardan etkilenme düzeyi de yükselmiştir. Sorun şu ki bu etkiler genelde kötü sonuçlar doğurmakta, bilinçaltında olumsuz etkilere yol açmaktadır. Tanıtım faaliyetleri fark edilmemizi sağlıyor ama dozunda olmayan ve imajımızı yansıtmayan tanıtım faaliyetleri büyük yıkımlara neden olabiliyor.

marka_slogan_tescili

Aşağıda aktardığımız araştırmadaki TV reklam sayısının düşmesi, dijital mecraların TV’den rol çalmasıyla bağlantılı.

Nar Ajans 34 kanalda yayınlanan reklamları mercek altına aldı. 

Ekonomi sektöründe yer alan markaların pazarlama faaliyetlerinde başrolde yer alan televizyon reklamları, 2013 yılında düşüş yaşadığı ortaya çıktı. Medya takip ajansı Interpress bünyesinde yer alan Nar Ajans’ın, aktüel ve tematik 34 kanalda yayınlanan reklamları mercek altına aldığı araştırmaya göre, ekranda 1 Ocak’tan bu yana toplam 28.395 saat reklam yayınlandığı, bu sayının bir önceki yıl ise 29.014 saat olduğu belirlendi.

Nar Ajans’ın aynı incelemesinde, 1 Ocak – 15 Aralık döneminde televizyonda toplam 3.190 saat ile en çok gıda sektörü reklamlarının yayınlandığı tespit edildi. İletişim sektörü 3.172 saatle ikinci sırayı alırken, yayıncılık sektörünün de toplam 3.109 saatlik süreyle üçüncü olduğu saptandı. Ekranda reklamı yayınlanan sektörler içinde finans kurumlarının 2.320 saatle dördüncü sırayı, kozmetik ve kişisel bakım sektörünün de toplam 2.176 saatlik süreyle ilk beş sıra içinde yer aldığı görüldü.

neuromarketing peru

Televizyonda en çok reklam veren markalar başlıklı Nar Ajans araştırmasında, 2013 yılında bir önceki yıl olduğu gibi yine Vodafone’un 1.059 saat süre ile zirvede yer aldığı tespit edildi. İkinci sırada önceki yılda olduğu gibi yine Turkcell toplam 1.001 saat ile yer alırken, Sağlık Bakanlığı 631 saati bulan çeşitli kamu reklamları ile üçüncü sıradaki yerini bu yılda koruduğu belirlendi. En çok reklam verenler listesinde Ülker, 621 saat ile dördüncü sırada yer alırken, 451 saat ile Avea bu yıl da beşinci sıradaki yerini kaybetmediği saptandı. Sırasıyla TTNet, Algida, Digitürk, Türk Telekom ve Eti’nin 250 saati geçen reklam süreleriyle ilk on sıra içinde yer aldıkları da ortaya çıktı.

 

Kaynak:MediaCat

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar