Dünyanın en eski şirketi: 1400 yıllık…

Birçok devletin ömründen daha uzun süredir, varlığını sürdüren şirketler var.

41 ülkede yapılan araştırmada 5 bin 586 şirketin 200 yıldan fazla eski bir tarihi bulunuyor. Ancak en eski şirketin Japonya’daki inşaat şirketi Kongo Gumi olduğu ortaya çıktı.

kongo

Osmanlı İmparatorluğu, 624 yıl hüküm sürmüş. Doğu Roma İmparatorluğu ise 1058 sene. Dünyanın en uzun hüküm süren devleti unvanı ise 2 bin 123 yıllık geçmişiyle Çin İmparatorluğu’na ait.

Siyasi tarihte en fazla yaşayan devletleri anlatırken birkaç asırla açıklıyoruz da ekonomide bu süre ne kadar biliyor musunuz? Kore Bankası (Bank of Korea) bu konuyla ilgili detaylı bir araştırma yapmış. 41 ülkede yapılan araştırmada 5 bin 586 şirketin 200 yıldan fazla eski bir tarihi bulunuyor. Bunların 3 binden fazlası Japonya’da. 837 tanesi ise Almanya’da…

Yapılan araştırmada en eski şirketin Japonya’daki inşaat şirketi Kongo Gumi olduğu ortaya çıktı. Yaklaşık 1400 yıl önce tapınak inşaatı yapmak için kurulan şirket, 2006 yılına kadar kendi adıyla yaşadı. 578 yılında kurulan Osaka merkezli şirket, 10 yıl önce ekonomik krize girdi ve Takamatsu Construction firması tarafından satın alındı.

Sektörel anlamda da Japonların bu konuda üstünlüğü var. Turizmin en eski firması 705 yılında kurulan otelcilik şirketi Nisiyama Onsen Keiunkan. 771’de temeli atılan Genda Shigyo ise en köklü kağıt torba üreticisi.

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar