1.1 Milyar İşçinin Günlüğü 4 Dolar

İyi bir iş fikri, doğru çalışma arkadaşları, yeterli sermaye ve lider bir girişimci bir araya gelince ortaya başarılı işletmeler çıkıyor. Bu nedenle bu unsurların güç dengeleri değiştiğinde sonuçta değişiyor.

Girişimciliğin özünde, size sunulandan daha fazlasını isteme, elinizdekileri risk alarak büyütme kavramları yatıyor. Haksızlığa karşı gelen bu tutumu sergilemek ve  gelir adaletsizliğine göz yummamak sizin elinizde.

Uluslarası Çalışma Örgütü (ILO), gelişmekte olan ülkelerdeki işçilerin yüzde 42’sine karşılık gelen 1.1 milyar kişinin günlük yaklaşık 4 dolarla geçimini sürdürdüğünü açıkladı.

1

ILO’nun 2013 yılı işçi görünümü raporundan derlediği bilgilere göre, örgüt 2016 yılına kadar gerçekleştirmeyi hedeflediği “En Kötü Biçimdeki Çocuk İşçiliğine Son Verme” hedefinden uzak bir seyir izliyor. Dünya genelinde çocuk işçi sayısı 2000 yılından bu yana 246 milyondan 168 milyona düşüş gösterse de ve bu rakam ILO’nun 2016 yılı hedefleri için yeterli değil. Dünya genelinde genç işsiz sayısının 2013 yılında 73,4 milyon olması beklenirken, bu rakam da genç işsiz sayısının en fazla olduğu 2009 yılındaki seviyeye yaklaşmış durumda.

Yazar: Ferhat Altun

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar